سبد خرید 0

قدم اول : (SEO) سئو چیست ؟

فهرست مطالب

سئو چیست؟ چه فوایدی دارد؟ چرا هرکسب و کاری به سئو نیاز دارد؟ و در نهایت ، چرا باید سئو را یاد بگیریم؟

برای دانستن پاسخ این سوالات ، ادامه ی متن را بخوانبد.

 

سئو چیست؟ به زبان خیلی ساده

توضیح ساده سئو چیست

زمانی که عبارتی را در گوگل جستجو می کنید (مثلا خرید مبل راحتی ، قیمت جک پارکینگی سیماران ، آموزش دیجیتال مارکتینگ رایگان ، بهترین کلینیک دندانپزشکی در کرج و ….) میبینید که صد ها سایت در این زمین محتوا تولید کرده اند.

اما چه چیزی باعث می شود که گوگل یک سایت را در رتبه ی اول نمایش دهد، یک سایت را در رتبه ی پنجم و یک سایت را در صفحه ی سوم؟

پاسخ سوال بالا یک کلمه است، سئو؛ سایتی که رتبه ی بهتری دارد، امتیاز سئوی بهتری از سمت گوگل گرفته است.

سئو چیست ؟سئو یا SEO مخفف Search Engine Optimizition به معنی بهینه سازی سایت برای موتور های جستجو مثل گوگل می باشد، طبق این تعریف و پاراگراف قبلی مان، هر سایتی که امتیاز سئوی بهتری داشته باشد ، درواقع برای گوگل بهینه تر شده است و به همین دلیل گوگل رتبه ی بهتری به آن می دهد.

برای دیدن صفحه ی آموزش سئو رایگان کلیک کنید.

 

گوگل بر چه اساسی رتبه دهی سایت ها را انجام می دهد؟

ساختار رتبه دهی گوگل به سایت ها

هدف گوگل این است که اگر زمانی کاربر عبارتی را جستجو کرد (مثلا اخذ اقامت ترکیه برای ایرانیان)، گوگل بهترین و مرتبط ترین نتیجه را به آن کاربر نشان دهد.

گوگل هم یک کسب و کار است و رضایت کاربر برایش مهم است؛ اگر کاربری جستجو کند بیت کوین چیست اما گوگل به آن محتوایی را پیشنهاد دهد که در رابطه با میلگرد و آهن آلات است چه اتفاقی می افتد؟

کاربر با یک صفحه ی کاملا نامربوط به موضوعی که جستجو کرده مواجه می شود و قطعا بار دیگر به گوگل نمی آید بلکه از موتور های جستجو دیگر جستجوی خود را انجام می دهد.

یا اگر همان شخص بیت کوین چیست را جستجو کند و با صفحه ای که در همین زمینه محتوای مرتبطی نوشته رو به رو شود اما آن سایت بسیار کند و با ظاهری نازیبا ، دارای تصاویری بی کیفیت و … باشد، بازهم کاربر حس خوبی از آن دریافت نمی کند و احتمالا بار دیگر به جای گوگل به موتور های جستجوی دیگر سر بزند تا سایت های بهتری را پیشنهاد دهند.

پس هدف گوگل نمایش بهترین و مرتبط ترین نتیجه به کاربر است و برای این هدف یکسری معیار ها و الگوریتم هایی را مشخص کرده است.

گاهی گوگل به طور رسمی برخی از این فاکتور ها را بیان می کند، گاهی منابع معتبر دیگر با آزمون و خطا های بسیار به معیار های دیگر می رسند و برخی اوقات یک متخصص سئو با تجربه ی خود متوجه معیاری می شود که برای گوگل مهم است و باعث بهتر شدن رتبه ی سایت می شود (در حالیکه در هیچ منبعی به این معیار اشاره نشده است).

گوگل هیچوقت به طور کامل الگوریتم های خود را لو نمی دهد، دلیل این کار هم مشخص است، اگر ما الگوریتم گوگل را بدانیم به راحتی می توانیم آن را دور بزنیم و از آن سو استفاده کنیم و به رتبه ی برتر برسیم.

 

نحوه ی کار موتور های جستجو

نحوه کار موتور های جست و جو هنگام سئو چیست و چگونه است

خیلی از موارد و مسائلی که حتی سئو کار های حرفه ای با آن مواجه میشوند به دلیل عدم درک اصولی و درست نحوه ی کارکرد گوگل به عنوان یک موتور جستجو است.

پس بسیار مهم است که از همین ابتدای ورودتان به این حوزه ، ساز و کار آن را بدانید تا تصمیمات بهتری را بتوانید اخذ کنید.

ربات های گوگل که به خزنده هم معروف اند وارد صفحات سایت می شوند، تمام محتوای صفحه را به شکل یک کد میبینند ، می خوانند و در پایگاه داده ی خود ذخیره می کنند، سپس طبق الگوریتم های خود به آن صفحه یک امتیاز می دهند و آن امتیاز باعث می شود که یک صفحه در رتبه ی پنجم باشد یا دوم.

نکته ی مهم این است که ربات های گوگل فقط با کد ها کار دارند و تمام متن ، تصاویر گرافیکی و … را به شکل کد می بینند.

پس خزنده های گوگل پس از وارد شدن به یک صفحه از سایت سه کار انجام می دهند، محتوا را می خوانند، ذخیره می کنند و رتبه دهی می کنند.

اما یک سوال جالب پیش می آید، ربات های گوگل پس از خواندن و ذخیره کردن محتوا از کجا بدانند موضوع آن محتوا چیست؟ به طور مثال شما محتوایی در زمینه ی “کانال تلگرامی ارز دیجیتال” نوشته اید؛ گوگل محتوای شما را می بیند، از کجا بفهمد که باید این محتوا را به کاربرانی که به دنبال کانال تلگرام ارز دیجیتال هستند نشان دهد؟

ربات های گوگل با توجه به کد هایی که در صفحه وجود دارد و محتوای آن، تشخیص می دهند که این صفحه چه موضوعی دارد.

به طور مثال وارد صفحه ای می شوند که عنوان آن “آموزش HTML” است، در توضیحات متا هم عبارت آموزش اچ تی ام ال آمده، چند بار به شکل های متفاوت در متن هم از این عبارت یاد شده، حتی در تگ آلت و دیگر تگ های صفحه هم آموزش HTML وجود دارد.

گوگل متوجه می شود که موضوع این صفحه آموزش HTML است و هرچقدر که این صفحه بهینه تر باشد، رتبه ی بهتری به آن تعلق می گیرد.

برخی اوقات محتوا های بسیار خوبی وجود دارند که چون خوب روی کلمه ی هدف بهینه نشده اند، رتبه ی خوبی در گوگل ندارند؛ مثلا محتوای خوب و با کیفیتی در زمینه ی مهاجرت به کانادا می باشد اما به دلیل اینکه سئو نشده است، گوگل نمی تواند تشخیص دهد موضوع این محتوا مهاجرت به کاناداست و یا در نتایج مرتبط آن را نشان نمی دهد و یا در رتبه های پایینی آن را قرار می دهد.

 

سه قسمت اصلی سئو سایت 

در این قسمت برای درک بهتر اینکه سئو چیست و چه کاربرد هایی دارد نکته ها و معیار هایی که برای گوگل مهم است را می توانیم به سه دسته تقسیم کنیم :

  1. سئو داخلی
  2. سئو خارجی
  3. سئو تکنیکال

در سئو داخلی، با خودمان تغییراتی را در صفحه اعمال میکنیم، مثلا عنوان صفحه را بهینه می کنیم، یا توضیحات متا و آدرس URL را ، همچنین کلمه کلیدی مان را در متن و آلت تصاویر  قرار می دهیم تا به گوگل کمک کنیم موضوع صفحه را بفهمد.

تمام این اقدامات در دسته ی سئو داخلی قرار می گیرند، دقت کنید نکته ی مهم ماجرا این است که این اقدامات در درون سایت صورت می گیرند (به همین دلیل به آن سئو داخلی می گویند).

اما موارد دیگری هستند که باعث می شوند رتبه ی سایت ما در گوگل بهبود پیدا کند، اما این موارد در خارج از سایت ما انجام می شود.

به طور مثال زمانی که یک سایت مطرح و معتبر از ما نام می برد یا لینک صفحه ی ما را به مخاطبانش پیشنهاد می دهد، در این حالت اعتبار زیادی به صفحه ی ما داده می شود.

لینک سازی ، ریپورتاژ آگهی ها ، PBN و … مواردی هستند که کمک می کنند جایگاه ما در گوگل بهتر شود و همچنین در خارج از سایت ما اتفاق می افتند، به همین دلیل آنها را با نام سئو خارجی می شناسیم.

اما به سراغ سئو تکنیکال یا فنی می رویم، موارد این دسته نیز مانند سئو داخلی در درون سایت انجام می شوند و به همین دلیل بعضی ها آن را جزئی از سئو داخلی می دانند که البته اشتباه هم نیست.

اما برخی منابع از جمله سایت ما سئو را به سه دسته تقسیم کرده و به دلیل اینکه موارد سئو تکنیکال بیشتر مربوط به ربات های گوگل است ، آن را به عنوان دسته ای جدا می شناسند.

به هر حال فاکتور هایی مثل بهینه سازی سرعت سایت، نصب SSL سایت ، ثبت سایت مپ و … زیر مجموعه ی سئو تکنیکال هستند؛ ما در رابطه با هرکدام از این موارد و دسته ها در ادامه ی مطالب آکادمی فرصت مفصل صحبت می کنیم، اما تا اینجا برای شروع کار کافی است.

سه قسمت اصلی سئو چیست

برای درک اینکه سئو چیست باید بدانید که این سه دسته ی سئو اولویت و اهمیت یکسانی ندارند.

از نظر اولویت، یک سایت ابتدا باید موارد تکنیکال را بهینه کند ، سپس به سراغ سئو داخلی و در نهایت سئو خارجی برود؛ به همین دلیل اگر سایتی یک محتوای بهینه شده داشته باشد و لینک سازی خوبی هم انجام داده باشد اما سرعت آن پایین باشد رتبه ی خوبی نخواهد گرفت.

تصور کنید از سایت های مطرحی به صفحه ی سایت ما لینک داده شده و اعتبار خوبی منتقل شده است، ربات های گوگل به سایت ما وارد می شوند و می بینند که محتوای ما روی کلمه ی مد نظر نیز به خوبی سئو شده اما به دلیل مشکل تکنیکالی که وجود دارد، ربات های گوگل به درستی نمی توانند محتوا را بخوانند و آن را بررسی کنند.

از نظر اهمیت نیز دقیقا به همین شکل است و اینگونه نیست که بگوییم هر کدام از این 3 دسته اهمیت یکسانی دارند.

می توان گفت سئو داخلی و خارجی با اینکه اولویت های اول سئو نیستند اما اهمیت بالاتری دارند.

 

کسب و کار ها چرا باید به سراغ سئو بیایند؟

تعداد جستجو ها در گوگل و همینطور خرید های اینترنتی روز به روز در حال افزایش است، امروزه افراد وارد گوگل می شوند، عبارت “خرید کفش” را جستجو می کنند، وارد یکی از 3 نتیجه ی اول گوگل می شوند، کفش مورد نظر خود را انتخاب می کنند و آن را سفارش می دهند.

آمار ها نشان می دهد اغلب افراد روی یکی از 3 نتیجه ی اول گوگل کلیک می کنند و افراد کمی هستند که به سراغ سایت هایی که در نتایج پایین تر هستند بروند؛ پس باید بدانید بودن در رتبه ی 8 با بودن در صفحه ی پنجم خیلی تفاوتی ندارد، در هر صورت کلیک ندارید.

اینجا یک فرصت بی نظیر برای سایت هایی است که در رتبه ی اول تا سوم گوگل قرار دارند، چراکه آنها ورودی زیادی از گوگل می گیرند و اگر دیگر مراحل دیجیتال مارکتینگ را به درستی انجام داده باشند می توانند فروش زیادی هم داشته باشند.

 

چرا باید سئو را یاد بگیریم؟

چرا باید بدانیم سئو چیست

با ما همراه باشید تا باهم بخوانیم که الزام یادگیری سئو چیست. همانطور که گفتیم تعداد وب سایت ها و کسب و کار های اینترنتی روز به روز در حال افزایش است؛ تمام کسب و کار ها دوست دارند که فروش شان بیشتر شود و از آنجایی که گوگل یکی از بهترین مکان ها برای جذب مخاطب است، سرمایه گذاری روی آن ارزشش را دارد.

به همین دلیل اگر شما صاحب کسب و کار هستید با یادگیری سئو می توانید در نتایج برتر گوگل ظاهر شوید و این یعنی درامد بیشتر.

اگر هم صاحب کسب و کار نیستید و به سئو به چشم یک شغل و مهارت تخصصی نگاه می کنید، باز هم باید خیال تان از بازار کار و درآمدش راحت باشد

چراکه خیلی از صاحبین کسب و کار ها هستند که می خواهند سایت شان سئو شود اما خودشان وقت و حوصله ی یادگیری این مهارت را ندارند ، یا به هر دلیلی تمایلی ندارند سئو را یاد بگیرند، این اشخاص به دنبال افراد متخصصی می گردند که سئو سایت شان را انجام دهد و فروش کسب و کار شان افزایش بیاید.

مطمنا اگر این اشخاص دید درستی نسبت به سئوی سایت داشته باشند، به متخصص سئو سایت شان مبلغ خوبی میدهند.

از همراهی شما تا پایان محتوای سئو چیست با آکادمی دیجیتال مارکتینگ فرصت کمال تشکر را داریم.

دیدگاهتان را بنویسید

*

code

keyboard_arrow_up

دانلود رایگان دوره ۸ تریک