بلاگ

قیف فروش چیست ؟ مراحل مختلف sales funnel

اصول بازاریابی دیجیتال
30%
تخفیف
0
630,000 تومان
مینی دوره طراحی بیزنس پلن
100%
تخفیف
22
200000 – رایگان!
اصول بازاریابی دیجیتال
100%
تخفیف
قیف فروش چیست

فهرست مطالب

مراحل مختلف قیف فروش

قیف فروش چیست – شدت رقابت در جهان امروز بسیار بالا است. برای هر محصول و خدمات بیش از هزار رقیب قدرتمند وجود دارد. رقابت شدید احتمال یافتن مشتری، فروش محصولات و کسب درامد را سخت کرده است. برخلاف گذشته، نمی‌توان تنها باکیفیت محصول در جذب مشتری موفق بود.

برای غلبه بر این رقابت، علم بازاریابی و تجارت، روش‌های مختلف پیشنهاد می‌کند. استفاده از قیف فروش موثرترین راهکار برای پیروزی در رقابت‌های تجاری است؛ اما قیف فروش چیست؟

استفاده ازآن چه تاثیری در افزایش سود تجاری دارد؟ اگر شما نیز به دنبال یافتن پاسخ این سؤال‌ها هستید، در این مقاله با ما همراه باشید.

برای دیدن صفحه ی آموزش رایگان سئو کلیک کنید.

قیف فروش چیست

اگر هنوز به‌خوبی نمی‌دانید که قیف فروش چیست؟

در تعریف این اصطلاح بازاریابی باید بگوییم که: استفاده از روش‌های مختلف برای تشویق مشتریان به خرید را قیف فروش می‌نامند.

این اصطلاح شامل تمام فرایندهایی است که به‌منظور شناسایی و تعیین هدف تا تبدیل مخاطب به مشتری دائمی انجام می‌شود. در قیف فروش همه‌چیز از یک سرنخ ساده شروع شده و تا ایجاد مشتریان وفادار واقعی ادامه می‌یابد.

برای اینکه بتوانید به‌خوبی درک کنید که sale funnel چیست؟ یک قیف ساده را در ذهن خود تصور کنید.

همان‌طور که می‌دانید، دهانه ورودی قیف در مقایسه با دهانه خروجی، حجم و گنجایش بیشتری دارد. این موضع شباهت بسیار زیادی به تلاش تولیدکنندگان و بازاریابان دارد؛ زیرا تلاش آن‌ها و میزان تولید محصول آن‌ها در مقایسه با استقبال مشتری از این محصولات، بیشتر است.

به همین دلیل، برای تعریف مسیر تولید تا فروش از عبارت قیف فروش یا sale funnel استفاده می‌شود.

 

مراحل مختلف قیف فروش چیست؟

قیف فروش از چهار مرحله اساسی تشکیل شده است. این مراحل عبارتند از:

 

مراحل قیف فروش

  1. ایجاد آگاهی

شاید بپرسید اهمیت آگاهی عمومی در قیف فروش چیست؟

جواب این سوال بسیار ساده است؛ زیرا امکان فروش هیچ محصولی بدون ایجاد آگاهی عمومی وجود ندارد. پیش از فروش باید تلاش خود را برای ایجاد آگاهی در مشتری بکار بگیرید.

پس از اینکه توانستید آگاهی اولیه را در مشتری ایجاد کنید، برای تثبیت نام محصول در ذهن مشتری و به‌منظور ایجاد انگیزه خرید در او، باید ارتباطی دائمی با مشتری داشته باشید.

سعی کنید با استفاده از تکنیک‌های بازاریابی تبلیغاتی، اطلاعات کافی را به مشتری منتقل کنید. با ایجاد آگاهی شما قادر به جذب افرادی هستید که به آن‌ها مشتریان بالقوه گفته می‌شود. در این مرحله وظیفه قیف فروش چیست؟

باید بتوانید با ارسال دائمی پیام به مشتریان بالقوه آن‌ها را به مشتریان واقعی و وفادار تبدیل کنید.

  1. ایجاد تمایل و علاقه‌مندی

همان‌طور که گفتیم، اولین اصل در قیف فروش، ایجاد آگاهی عمومی برای جذب مشتری است؛ اما برای ایجاد انگیزه خرید در مشتری، ایده و روش اصلی قیف فروش یا sale funnel چیست؟ باید با ارسال سرنخ‌های مناسب بتوانید مشتری بالقوه را به خرید تشویق کنید.

اگر این مسیر را به‌خوبی انجام دهید، مشتری مطمئنا به خرید محصولات شما علاقه نشان خواهد داد. سعی کنید در این مرحله ارتباط خود را با مشتری حفظ کنید. تا با ارسال و دریافت پیام بتوانید به شناخت صحیح از نیازها و درخواست‌های مشتری دست پیدا کنید.

تولید محصول با توجه به نیاز مشتری، احتمال فروش را افزایش می‌دهد.

  1. تصمیم‌گیری

مشتری باید آزادانه و بدون فشار در مورد خرید محصول یا دریافت خدمات تصمیم بگیرد. انجام مسیرهای فوق و تبدیل مخاطب به مشتری بسیار سخت است اما تا زمانی که تصمیم مشتری برای خرید قطعی نشود، هیچ موفقیت در بازاریابی و تبلیغات به دست نمی‌آید.

در این مرحله، نقش قیف فروش یا sale funnel چیست؟

استفاده از روش‌های تبلیغاتی خلاقانه، طراحی و راه‌اندازی کمپین‌های تبلیغاتی و استفاده از لینک‌های قابل کلیک عمده‌ترین روش‌هایی هستند که در قیف فروش برای تاثیر مثبت بر تصمیم‌گیری مشتری اعمال می‌شود.

 

sale funnel

  1. اقدام

این مرحله در حقیقت به معنی خرید واقعی مشتری است. اگر تمام مراحل را به‌خوبی انجام دهید، نتیجه کار را در مرحله خرید مشاهده می‌کنید. با توجه به 4 مرحله اساسی متوجه شدید که معنی و کاربرد قیف فروش یا sale funnel چیست؟ کاملا درست است.

با انجام تبلیغات شما می‌توانید هزاران مخاطب را جذب کنید؛ اما از میان آن‌ها حدود 500 نفر تمایل به خرید پیدا می‌کنند؛ اما در نهایت ممکن است تصمیم 50 نفر آن‌ها برای خرید قطعی شود. ریزش مرحله‌به‌مرحله مشتری، دلیل اصلی انتخاب نام قیف فروش است.

مقالات افزایش فروش کسب و کار

 

مزایای استفاده از قیف فروش یا sale funnel

  • با استفاده از این قیف، قدرت تشخیص مشتری واقعی را به دست خواهید آورد.
  • قیف فروش امکان جداسازی مخاطب عادی از مشتریان بالقوه و واقعی را فراهم می‌کند. این ویژگی امکان پیش‌بینی آینده بازار با توجه به نیاز مخاطب را فراهم می‌کند.
  • با توجه به نوع و میزان سرنخ‌ها و بررسی مشتریان بالقوه و واقعی می‌توانید موانع موجود در مسیر موفقیت تجاری و افزایش فروش را شناسایی کنید. در نتیجه، برطرف کردن موانع ساده‌تر خواهد بود.
  • با قیف فروش می‌توانید محل سکونت مشتری واقعی را با دقت شناسایی کنید؛ بنابراین در اجرای هدفمند تبلیغات و بازاریابی عملکرد بهتری خواهید داشت.
  • با قیف فروش و ارتباط دائمی می‌توانید ذائقه مشتری را شناسایی کنید؛ اما این نکته را فراموش نکنید اگر بتوانید مراحل موثر در قیف فروش را به‌درستی انجام دهید، علاوه بر شناخت سلیقه مشتری می‌توانید سلیقه و محصول خود را به ذهن مخاطب القا کنید.

طراحی و پیاده‌سازی قیف فروش

پس از آنکه، با تعریف و نحوه کاربرد قیف فروش آشنا شدید، در این مرحله باید بدانید شیوه طراحی و اجرای قیف فروش یا sale funnel چیست؟

در طراحی و اجرای قیف فروش به این نکته توجه کنید که مشتری محصولات شما در یک مرحله خاص از قیف وجود ندارند؛ بنابراین استفاده از یک روش برای انتقال و ارسال پیام به مشتری، همچنین استفاده از پیام‌های مشترک اشتباه است.

مطمئنا استفاده از پیام دارای محتوای یکسان برای فردی که مشتری دائمی شماست و فردی که تازه با محصول شما آشنا شده، نتیجه معکوس دارد. پس در طراحی و اجرا، باید پیام‌ها را با توجه به هر مرحله، انتخاب و ارسال کنید.

 

نتیجه گیری

نتیجه‌گیری

هدف نهایی در تجارت، بازاریابی و اجرای روش‌های تبلیغاتی متفاوت، تبدیل مخاطب عادی به مشتری دائمی و وفادار است. فعالان حوزه اقتصاد استفاده از قیف فروش را توصیه می‌کنند.

قیف فروش چیست؟ این اصطلاح به معنی استفاده از ابزارهای خاص به‌منظور انتقال پیام است. هدف نهایی در انتقال پیام با استفاده از قیف فروش، ایجاد مشتریان دائمی است.

ممکن است تعداد مشتریان دائمی در مقایسه با تعداد افرادی که تبلیغات شما را مشاهده می‌کنند کمتر باشد؛ اما مطابق با اصول فروش، باید تمرکز خود را بر تولید محصولاتی قرار دهید که نیاز و سلیقه مشتریان بالقوه و دائمی را پوشش می‌دهد.

منبع : cutt.ly clck

30%
تخفیف

آموزش تبلیغ نویسی دوره از صفر تا استادی | فرصت

بدون امتیاز 0 رای
343,000 تومان
118
343,000 تومان
30%
تخفیف

دوره آموزش تبلیغات گوگل ادز (google ads)

بدون امتیاز 0 رای
483,000 تومان
31
483,000 تومان
30%
تخفیف

دوره آموزش تحقیقات بازار (۲۰۲۲)

بدون امتیاز 0 رای
203,000 تومان
4
203,000 تومان

دیدگاهتان را بنویسید

مشاوره رایگان سئو

۱۰ الی ۲۰ دقیقه مشاوره ٰرایگان برای رسیدن به رتبه های برتر گوگل