بلاگ

نمره کیفیت یا کوالیتی اسکور چیست و چگونه آن را افزایش دهیم؟

اصول بازاریابی دیجیتال
30%
تخفیف
0
630,000 تومان
مینی دوره طراحی بیزنس پلن
100%
تخفیف
22
200000 – رایگان!
اصول بازاریابی دیجیتال
100%
تخفیف
کوالیتی اسکور یا نمره کیفیت چیست

فهرست مطالب

یکی از سوالاتی که با مواجه می‌شویم این است که نمره کیفیت یا کوالیتی اسکور چیست و چگونه آن را افزایش دهیم؟ نمره کیفیت در حقیقت شاخصی است که می‌توان با استفاده از آن کیفیت کلمات کلیدی و کیفیت تبلیغات را ارزیابی کرد.

علیرغم اهمیت این عامل، اغلب تبلیغ‌کنندگان نمی‌دانند که چگونه می‌توانند کوالیتی اسکور یا نمره کیفیت را بهبود ببخشند. برای محاسبه نکره کیفیت فرمول کاملی وجود ندارد. به همین دلیل، ممکن است محاسبه این نمره کمی دشوار باشد.

در صورت تمایل می توانید برای اطلاع از خدمات سئو سایت که توسط آکادمی فرصت ارائه می شود به این صفحه مراجعه کنید.

سعی می‌کنیم در این مقاله، علاوه بر آشنایی شما با این شاخص ارزشمند، تکنیک‌های لازم برای بهبود آن را آموزش دهیم.

 

منظور از نمره کیفیت یا کوالیتی اسکور چیست؟

این نمره در حقیقت معیاری برای رتبه‌بندی است که بر اساس آن می‌توان از میزان ارتباط و تناسب کلمات کلید با موتورهای جستجو آگاهی پیدا کرد.

این نمره در محدوده 1 تا 10 قرار دارد. نمره کیفیت یکی از شاخص‌های اصلی تبلیغات در گوگل ادورز است.

بر اساس کوالیتی اسکور، هر چه ارتباط میان کلمات کلیدی و خدماتی  محصولاتی که ما در سایت خود عرضه می‌کنیم بیشتر باشد، نمره کیفیت بالاتری دریافت خواهیم کرد.

البته فراموش نکنید، مرتبط بودن کلمات کلید با محتوا و محصولات تنها یکی از عواملی است که در تعیین کوالیتی اسکور اهمیت دارد.

بررسی‌ها نشان می‌دهند که چندین عامل مختلف در افزایش نمره کیفیت سایت یا تبلیغ موثر هستند. این موارد عبارتند از:

  • تجربه صفحه فرود کاربران و بررسی این تاریخچه
  • ارتباط حقیقی بین کلمه کلیدی و محصولات
  • میزان نرخ کلیک و بازدید هر صفحه از سایت یا هر تبلیغ

البته هنوز با اطمینان نمی‌توان گفت که کدام‌یک از این عوامل تاثیر بیشتر بر افزایش کوالیتی اسکور دارند. اغلب کارشناسان توصیه می‌کنند که تمرکز اصلی خود را بر افزایش نرخ کلیک قرار دهید.

اگر بتوانید محتوایی تولید کنید که در جلب نظر مخاطب موثر باشد، قطعا نمره کیفیت شما افزایش خواهد یافت. زیرا از این طریق گوگل متوجه می‌شود که تبلیغات شما می‌تواند نیاز مخاطب را پوشش داده و آن را برطرف کند.

برای دیدن صفحه ی آموزش سئو کلیک کنید.

اهمیت و ضرورت استفاده از کوالیتی اسکور چیست؟

اهمیت و ضرورت استفاده از کوالیتی اسکور چیست؟

مهم‌ترین مورد که می‌تواند در افزایش نمره کیفیت موثر باشد، دریافت پول است. زیرا گوگل به مدیران سایت‌هایی که میزان کوالیتی اسکور بالاتری دارند، جایزه نقدی می‌دهد.

در اغلب موارد از این جایزه، پرموشن نامیده می‌شود. به عبارت بسیار ساده، تبلیغات یا سایت‌هایی که بتوانند در مقایسه با سایر رقبا نمره کیفیت بالاتری دریافت کنند، می‌توانند با مزایده کمتر، رتبه تبلیغ بالاتری به دست آورند. این مورد در بازگشت سرمایه بسیار مهم است.

همان‌طور که گفتیم کوالیتی اسکور دارای محدوده یا بین 1 تا 10 است، تبلیغات یا سایت‌هایی که بتوانند نمره 8 تا 10 بدست آورند، از تخفیف‌های بین 37 تا 50 درصد در CPCها برخوردار می‌شوند.

تخفیفات برای نمره کیفیت 4 تا 6 حدود در محدوده 16 تا 25 درصد است. حال به‌خوبی می‌دانید که با کسب نمره کیفیت بالاتر می‌توانید تبلیغات خود را به‌صورت ارزان‌تر در گوگل منتشر کنید.

دیگر مقالات افزایش فروش را ببینید

موثرترین فاکتورها در بهبود نمره کیفیت

موثرترین فاکتورها در بهبود نمره کیفیت

بررسی‌های آماری نشان می‌دهد که مهم‌ترین عامل برای افزایش کوالیتی اسکور، ارائه تبلیغات باکیفیت است. ارائه تبلیغات باکیفیت نیازمند کسب آگاهی از مهم‌ترین عوامل در این مسیر است.

اگر بتوانید نمره کیفیت بالاتری دریافت کنید برای هر کلیک مخاطب و ورود به سایت شما، هزینه کمتری به گوگل می‌پردازید. پس بهتر است بر افزایش کیفیت تبلیغات خود متمرکز شود.

انتشار تبلیغات مرتبط

مهم‌ترین موارد افزایش‌دهنده کیفیت تبلیغات عبارتند از:

  • انتشار تبلیغات مرتبط

مرتبط بودن تبلیغ نشان می‌دهد که شما تا چه اندازه توانسته‌اید برای معرفی محصولات خود از کلمات اصلی موردنیاز مخاطب استفاده کنید.

هرچه بین محتوای تبلیغات و محصولات شما هماهنگی، ارتباط و تناسب بیشتری وجود داشته باشد، کوالیتی اسکور شما بالاتر خواهد رفت.

بنابراین، سعی کنید تسلط کامل به محصولات داشته باشید. رقبا و تبلیغات آن‌ها را به‌دقت بررسی کنید. سپس کلمه کلید مناسب را انتخاب کرده و در متن تبلیغات قرار دهید.

سعی کنید برای ایجاد تمایز و تفاوت تبلیغات خود با رقبا، بر برخی ویژگی محصول متمرکزشده و آن را برجسته کنید.

استفاده از یک CTR پیش‌بینی‌شده

  • استفاده از یک CTR پیش‌بینی‌شده

برنامه CTR به شما در احتمال پیش‌بینی میزان کلیک در هر تبلیغ کمک می‌کند. حتما می‌پرسید CTR چگونه می‌تواند کوالیتی اسکور را افزایش دهد؟ پاسخ بسیار ساده است.

زمانی که بتوانید با توجه نوع محتوای آماده‌شده، میزان کلیک دریافتی را پیش‌بینی کنید، در هر مرحله از تبلیغات که تعداد کلیک‌ها کمتر از پیش‌بینی شما باشد متوجه می‌شوید که در شناخت مخاطب یا شیوه ارائه تبلیغ اشتباه کرده‌اید. اصلاح به‌موقع این موارد می‌تواند در افزایش نرخ کلیک و بهبود نمره کیفیت شما موثر باشد.

اما فراموش نکنید که پیش‌بینی‌های شما باید کاملا منطقی و مطابق با واقعیت باشد. پیش‌بینی‌های غیرواقعی و دور از انتظار نمی‌تواند مسیر موفقیت را کوتاه کند.

استفاده از صفحه فرود مرتبط

  • استفاده از صفحه فرود مرتبط

صفحه فرود معیاری است که مشخص می‌کند شما در تامین نیاز مخاطب تا چه اندازه موفق بوده‌اید. با استفاده از قابلیت‌های شخصی‌سازی می‌توانید گامی موثر در بهینه‌سازی صفحه فرود خود بردارید.

کاربر زمانی به صفحه موردنظر می‌رود که مطمئن باشد تمام یا بخشی از نیاز او در آن صفحه تامین می‌شود. از نظر گوگل رابطه‌ای مستقیم بین میزان رضایت مشتری و میزان بازدید در صفحه فرود وجود دارد.

اغلب متخصصان توصیه می‌کنند که برای بهینه‌سازی صفحه فرود و بهبود کوالیتی اسکور از تمام افزونه‌های تبلیغاتی مرتبط با محتوای تبلیغاتی خود استفاده کنید.

گروهی سازی کلمات کلیدی

  • گروهی سازی کلمات کلیدی

برای ارائه تبلیغات در گوگل ادورز باید تبلیغات و کلمات کلیدی بسازید. به همین منظور باید گروه‌های تبلیغاتی ایجاد کنید تا بتوانید از کلمات کلیدی مرتبط در آن‌ها استفاده کنید.

برای موفقیت بیشتر،تبلیغات را به گروه‌های مختلف تقسیم کرده و کلمات کلیدی را دسته‌بندی کنید. استفاده از کلمات کلیدی مناسب با محتوا  و موضوع هر تبلیغ می‌تواند در بهبود نمره کیفیت نقش موثری ایفا کند.

نتیجه‌گیری

نتیجه‌گیری

نمره کیفیت شاخص اصلی است که می‌تواند میزان تطابق کلمات کلیدی با تبلیغات و در نهایت میزان رضایت مشتری از تبلیغات را ارزیابی کند.

این معیار با ارقام 1 تا 10 رتبه‌بندی می‌شود. سایت‌ها یا تبلیغاتی که بتوانند نمره بالاتری دریافت کنند، در پرداخت هزینه کلیک به گوگل تخفیف بیشتری دریافت می‌کنند.

برای بهبود کوالیتی اسکور می‌توانید بر انتخاب کلمه کلید و دسته بنید تبلیغات متمرکز شود. سعی کنید به‌صورت کاملا واقع‌بینانه CTR منطقی برای تبلیغات خود پیش‌بینی کنید. این موارد می‌تواند بر افزایش نمره کیفیت شما موثر باشد.

منبع : cutt.ly clck

30%
تخفیف

آموزش تبلیغ نویسی دوره از صفر تا استادی | فرصت

بدون امتیاز 0 رای
343,000 تومان
118
343,000 تومان
30%
تخفیف

دوره آموزش تبلیغات گوگل ادز (google ads)

بدون امتیاز 0 رای
483,000 تومان
31
483,000 تومان
30%
تخفیف

دوره آموزش تحقیقات بازار (۲۰۲۲)

بدون امتیاز 0 رای
203,000 تومان
4
203,000 تومان

دیدگاهتان را بنویسید

مشاوره رایگان سئو

۱۰ الی ۲۰ دقیقه مشاوره ٰرایگان برای رسیدن به رتبه های برتر گوگل