سبد خرید 0

وبلاگ

تعریف سرنخ یا Lead چیست؟ | معرفی بهترین روش های تولید سرنخ2022

Lead چیست؟

فهرست مطالب

معرفی بهترین روش های تولید سرنخ

Lead چیست ؟ استفاده از شیوه‌های بازاریابی و تبلیغات سنتی، برای دستیابی به اهداف تجاری اشتباه است. با آغاز تجارت الکترونیک، تبلیغات آنلاین از طریق خرید ایمیل و ارسال آن‌ها انجام می‌شد؛ اما امروزه، ایمیل جایگاه سابق در دیجیتال مارکتینگ را از دست داده است.

می‌توانید. به‌عنوان یک گزینه تبلیغاتی از آن استفاده کنید؛ اما اگر برای تبلیغات، تنها به ارسال ایمیل متکی باشید در عرصه رقابت موفق نخواهید بود. لید یا سرنخ ابزاری است که در تجارت الکترونیک و تبلیغات مدرن مهم است.

برای آشنایی شما سعی کرده‌ایم در این مقاله سعی کردیم به شما بگوییم سرنخ یا Lead چیست و کاربردهای آن را ارائه کنیم.

 

منظور از سرنخ یا Lead در بازاریابی چیست

سرنخ در حقیقت فردی است که به محصول یا خدمات شما علاقه نشان داده است. در ارائه تعریف سرنخ یا Lead، ماهیت حقیقی و حقوقی برای سرنخ وجود دارد. به عبارت ساده، اشخاص یا سازمان‌هایی که تمایل به خرید یا استفاده از محصولات شما داشته باشند به‌عنوان لید در نظر گرفته می‌شوند.

سرنخ معادل عبارت Lead Generation است و به معنی استفاده از فرایندهای مختلف مانند تولید محتوا، وبلاگ نویسی، استفاده از کدهای تخفیف، تشکیل کمپین‌های تبلیغاتی و … برای افزایش مخاطبین مشتاق است.

ورود هر مخاطب جدید به سایت یا حساب کاربری شما به این معنی است که می‌توانید با ایجاد انگیزه او را به خرید تشویق کرده و افزایش فروش داشته باشید. مخاطب همان سرنخ است. هرچه تعداد Lead ها افزایش پیدا کند، میزان فروش و سود تجاری نیز افزایش خواهد یافت.

برای مثال در بازاریابی به‌جای اینکه به‌صورت تصادفی شماره افراد ناشناس را انتخاب کرده و برای تبلیغ و فروش محصول با آن‌ها تماس بگیرید، سعی می‌کنید به سراغ افرادی بروید که قبلا از خدمات و محصولات شما استفاده کرده‌اند. در مورد بازاریابی دیجیتال نیز این قضیه درست است.

فرض کنید که شما در حال جستجوی یک پاک‌کننده مناسب برای تمیز کردن سرامیک‌ها و … هستید. درست در همین لحظه، تولیدکننده با شما تماس گرفته و از مزیت محصولی که برای نظافت سرامیک‌ها تولید کرده، صحبت می‌کند.

ساده‌ترین تعریف سرنخ یا Lead نیز به همین مورد اشاره دارد؛ یعنی بتوان تبلیغات را با توجه به نیاز مخاطب ارائه کرد.

 

نحوه تولید lead

نحوه تولید سرنخ یا لید

با توجه به تعریف سرنخ یا Lead، راهکار اصلی که در این روش بکار می‌روند، استفاده از تکنیک‌های خاص برای تبدیل مخاطب به مشتری موقت و دائمی است.

برای اینکه بتوانید مسیر تبلیغات را به‌درستی انتخاب کنید و از یک بازاریابی هدفمند بهره ببرید، آشنایی با مراحل بازاریابی مهم است. تولید سرنخ، دومین مرحله بسیار مهم در بازاریابی است.

گام اول در بازاریابی جذب مخاطب است. شما باید با استفاده از تکنیک‌های مختلف بتوانید مخاطب عادی را به سمت مشاهده تبلیغات یا بررسی محصولات خود بکشانید؛ اما طبق تعریف سرنخ یا Lead، شما باید در مرحله بعد بتوانید مخاطب را به فرد متقاضی و مشتاق خرید تبدیل کنید.

 

انواع روش‌های تولید سرنخ

پس از آشنایی با تعریف سرنخ یا Lead، زمانی می‌توانید در استفاده از آن عملکرد موفقی داشته باشید که با روش‌های مختلف اجرای آن نیز آشنا باشید.

  • تولید سرنخ برونگرا یا Outbound Lead

اولین گام در این روش، دسترسی به سرنخ‌ها است. سپس با توجه به تعریف سرنخ یا Lead باید با برقراری تماس مستقیم با لیدها یا همان مخاطبین ارتباط برقرار کنید.

روش‌هایی که شرکت‌های مختلف برای به دست آوردن سرنخ بکار می‌برند، متفاوت است. استفاده از بیلبوردها، آگهی‌های رادیو و تلویزیونی و کمپین‌ها تبلیغاتی نمونه‌ای از این روش‌ها هستند.

در روش برونگرا، تبلیغات به‌صورت کاملا مشخص و ظاهری انجام می‌شوند. هیچ هدف آموزشی در این تبلیغات وجود ندارد. این نوع تولید سرنخ بر استفاده از تبلیغات عمومی و میزان بودجه مصرف‌شده برای آن متمرکز است.

  • تولید سرنخ درون‌گرا یا Inbound Lead

در شیوه درون‌گرا برای جذب مخاطب یا همان سرنخ از روش تولید محتوای آنلاین استفاده می‌شود. به‌عبارت‌دیگر و با توجه به تعریف سرنخ یا Lead در این روش، تمرکز بر تولید محتوا است. ابتدا باید یک حساب کاربری یا وبلاگ طراحی کنید.

پس از آن با استفاده از تکنیک‌های سئو مراحل بهینه‌سازی برای موتورهای جستجو را انجام دهید. دسترسی آسان به محتوا می‌تواند مخاطب و سرنخ‌های بیشتری ایجاد کند.

برای دیدن صفحه ی آموزش رایگان سئو کلیک کنید.

 

اهمیت Lead چیست

اهمیت سرنخ یا لید چیست

همان‌طور که در تعریف سرنخ یا Lead اشاره کردیم، در این روش از شیوه‌های آنلاین و آفلاین برای جذب مخاطب و تولید سرنخ استفاده می‌شود. اهمیت این موضوع کاملا مشخص است؛ زیرا با افزایش ترافیک و افزایش نرخ تبدیل می‌توانید میزان فروش خود را افزایش دهید.

با در نظر گرفتن هدف نهایی هر کسب‌وکار – که همان افزایش مشتری و بالا بردن میزان فروش است – به اهمیت استفاده از سرنخ پی می‌برید. استفاده از یک سرنخ خوب می‌تواند مخاطب عادی را به مشتری دائمی تبدیل کند.

برای اینکه کاملا با اهمیت کاربرد سرنخ در بازاریابی آشنا شوید از یک مثال ساده استفاده می‌کنیم. شما تاکنون خودرویی را دیده‌اید که بدون سوخت بتواند به حرکت خود ادامه دهد؟

قطعا پاسخ شما منفی است. ممکن است سوخت وسایل نقلیه با یکدیگر فرق داشته باشد؛ اما استفاده از سوخت برای حرکت ضروری است. هر چه میزان سوخت بیشتر و کیفیت آن بالاتر باشد، حرکت هموارتر خواهد بود.

سرنخ نیز مانند سوخت در مسیر بازاریابی عمل می‌کند. باید از این سوخت به ‌عنوان مکمل سایر روش‌های بازاریابی استفاده کنید.

برای مشاهده دیگر مقالات افزایش فروش کلیک کنید

 

نتیجه‌گیری

با توجه به تغییر تبلیغات در جهان امروز، استفاده از روش‌های مختلف برای جذب مخاطب و افزایش تعداد مشتریان ضروری است. دومین گام برای افزایش تعداد مشتری و به دنبال آن افزایش فروش، استفاده از سرنخ است.

برای ارائه تعریف سرنخ یا Lead باید بگوییم: هر عنصر حقیقی یا حقوق (شخص یا سازمان) که برای خرید و استفاده از محصولات یا خدمات شما، اشتیاق داشته باشید، سرنخ نامیده می‌شود.

بین تعداد سرنخ‌ها و افزایش فروش رابطه مستقیم وجود دارد. هر چه میزان سرنخ‌ها بیشتر باشد، سود ناشی از آن نیز بیشتر است. روش‌های مختلفی برای افزایش تعداد لیدها وجود دارد.

روش درون‌گرا و برونگرا، دو روش عمده‌ای هستند که اغلب مؤسسات تجاری برای افزایش سرنخ از آن استفاده می‌کنند. روش برونگرا بر تبلیغات آفلاین و بر افزایش بودجه تبلیغات متمرکز است؛ اما روش درون‌گرا تمرکز خود را برای افزایش مخاطب بر تولید محتوای آنلاین قرار داده است.

منبع : cutt.ly clck

نتیجه گیری

دیدگاهتان را بنویسید

keyboard_arrow_up

دانلود رایگان دوره ۸ تریک