بلاگ

KPI چیست؟ | معرفی 3 جز اصلی شاخص کلیدی عملکرد KPI

اصول بازاریابی دیجیتال
30%
تخفیف
0
630,000 تومان
مینی دوره طراحی بیزنس پلن
30%
تخفیف
1
140,000 تومان
اصول بازاریابی دیجیتال
30%
تخفیف
1
126,000 تومان
kpi چیست

فهرست مطالب

اجزا اصلی شاخص کلیدی عملکرد KPI

kpi چیست – نتایج حاصل از اقدامات ما به دو دسته تقسیم می‌شوند. نتایج قابل‌اندازه‌گیری و کمی و نتایج غیرقابل‌اندازه‌گیری. برای بررسی نتایج دسته دوم تنها با تکیه بر کیفیت خروجی می‌توانیم به موثر بودن اجرای آن پی ببریم.

در دنیای تبلیغات نیز باید بتوانیم نتایج را بررسی کنیم. تا بتوانیم به دلایل موفقیت یا عدم موفقیت آن دست پیدا کنیم. تبلیغاتی که انجام می‌دهیم به دو دسته آنلاین و آفلاین تقسیم می‌شود. برای بررسی تبلیغات آنلاین، ابزارهای مختلف وجود دارد.

شاخص کلیدی عملکرد KPI یکی از مهم‌ترین فرایندهایی است که می‌تواند در دستیابی به اهداف دیجیتال مارکتینگ موثر باشد. در این مقاله می گوییم شاخص kpi چیست

برای دیدن صفحه ی آموزش سئو رایگان کلیک کنید.

مفهوم شاخص کلید عملکرد kpi چیست؟

شاخص Key Performance Indicator، شاخصی است که مسیر کلی کسب‌وکار از ابتدا تا نحوه اجرای فرایندهای مختلف را مشخص می‌کند. در انتها با استفاده از این شاخص می‌توانیم میزان موفقیت فرایندها را بررسی کنیم.

در یک تعریف ساده، شاخص کلیدی عملکرد KPI جزو متغیرهای قابل‌اندازه‌گیری است. با استفاده از آن می‌توانید مشخص کنید در راه رسیدن به اهداف تجاری، چقدر موفق بوده‌اید.

 

نحوه تعیین شاخص کلیدی عملکرد در کسب‌وکارهای مختلف

 

نحوه تعیین شاخص کلیدی عملکرد در کسب‌وکارهای مختلف

در قسمت قبل با مفهوم KPI آشنا شدید. باید اشاره کنیم که از این شاخص می‌تواند در سطح کلان و سازمانی نیز استفاده کنید.

استفاده از شاخص در تمام مشاغل، صنایع و سازمان‌ها امکان‌پذیر است؛ بنابراین نحوه استفاده از شاخص کلیدی عملکرد KPI و ارزیابی دوره‌ای آن بسیار مهم است. برای اینکه بتوانید شاخص مناسبی طراحی کنید، بهتر است هدف مشخصی برای خود تعریف کنید.

ابتدا باید اهداف یا نتایجی که قصد دارید در انتهای هر مسیر به آن دست پیدا کنید را کاملا مشخص کنید. این اهداف می‌تواند شامل افزایش درآمد، فروش بیشتر، افزایش تعداد فالوور یا افزایش نرخ بازدید و … باشد.

باید مشخص کنید که اهمیت دستیابی به اهداف چرا برای سازمان یا تجارت ما مهم است.

در ادامه بررسی شاخص کلیدی عملکرد KPI باید تعیین کنیم که بررسی چه فاکتورهایی در مسیر پیشرفت شغلی شما مهم است. در این مرحله باید کمی و کیفی بودن داده‌ها، روش تجزیه‌وتحلیل آن‌ها، ابزار تحلیل مناسب و … را تعیین کنید.

سپس بررسی کنید که استفاده از کدام ابزارهای تبلیغاتی می‌تواند شما را در رسیدن به اهداف خود، موفق کند. بهتر است از ابزارهایی مانند انواع کمپین‌های تبلیغاتی استفاده کنید.

مهم‌ترین عاملی که می‌تواند دستیابی به موفقیت در هر حوزه را ساده کند، استفاده از تیم قوی و حرفه‌ای است. پس در نحوه انتخاب شاخص کلیدی عملکرد KPI مناسب با کسب‌وکارتان به این نکته توجه داشته باشید که استفاده از چه افرادی می‌تواند موفقیت شما را حتمی کند.

پس از آن، باید معیارهایی مشخص تعریف کنید. استفاده از استانداردهای مختلف برای بررسی معیارهای سازمانی به شما کمک می‌کند میزان موفقیت خود در رسیدن به نتایج مطلوب را بسنجید.

 

راهکاری برای موثر بودن شاخص کلیدی عملکرد

شاخص کلیدی عملکرد KPI تنها برای هدفی ارزشمند است که بررسی مسیر دستیابی به آن برای سازمان یا کارفرما مهم است. مهم‌ترین مشکلی که در اجرای شاخص KPI ایجاد می‌شود، عدم تعیین مناسب هدف از اجرای آن است.

به همین دلیل، این شاخص نه‌تنها نمی‌تواند نتیجه مثبتی ایجاد کند، بلکه در انتها با شکست مواجه خواهید شد. فرایندهای حرفه‌ای و تجاری مانند یک زنجیر به‌هم‌پیوسته هستند. اگر قطعه‌ای از این زنجیر از جای خود خارج شود ارتباط کل قطع خواهد شد.

از سوی دیگر، اگر قطعه‌ای نامناسب در این زنجیر استفاده شود، هماهنگی کل آن به هم می‌ریزد.

برای افزایش کارایی شاخص کلیدی عملکرد KPI نیز قضیه فوق صدق می‌کند. اگر تعریف درستی از هدف نهایی نداشته باشید، مطمئنا در انتخاب ابزار و روش‌های تحلیلی با مشکل روبرو می‌شوید.

بعلاوه نمی‌توانید تکنیک تبلیغاتی مناسب را انتخاب کنید. مهم‌ترین مشکل ناشی از عدم تعریف هدف این است که نمی‌توانید در انتخاب اعضای تیم با توجه به توانمندی آن‌ها، عملکرد مناسبی داشته باشید؛ بنابراین، در دستیابی به هدف نیز موفق نخواهید بود.

در گام اول برای ارتقای عملکرد شاخص کلیدی عملکرد KPI باید در تعریف هدف بسیار دقیق عمل کنید. تعیین دقیق هدف موجب می‌شود که بتوانید نحوه ارتباط شاخص‌های عملکردی موجود را به‌خوبی تعیین کنید.

در نتیجه، بررسی شاخص‌ها بر اساس نحوه فعالیت و عملکرد آن‌ها، ساده‌تر خواهد شد.

علاوه بر موارد فوق، برای اینکه بتوانید شاخص کلیدی عملکرد را به‌خوبی تعیین و بررسی کنید، باید با استراتژی‌های مختلف بازاریابی و اهداف اصلی دیجیتال مارکتینگ آشنا باشید؛ زیرا دسترسی به هدف نهایی بدون استفاده از ابزارهای تبلیغاتی مناسب، ممکن نیست.

تعیین هدف و شناخت کافی از استراتژی‌های بازاریابی مکمل هم هستند. انتخاب هدف کمک می‌کند که بتوانید استراتژی لازم را انتخاب و اجرا کنید.

 

اجزای اصلی شاخص کلیدی عملکرد KPI

اجزای اصلی شاخص کلیدی عملکرد KPI

  • ورودی‌ها: شامل عواملی است که می‌تواند میزان استفاده از منابع را مشخص کند. با استفاده از ورودی‌ها می‌توانید نوع و میزان منابع مناسب برای دستیابی به هدف نهایی را تعیین کنید.
  • فرایندها: برای اینکه بتوانید میزان خوب یا بد بودن استفاده از منابع برای رسیدن به هدف را بررسی کنید، باید یک فرایند کلی برای کار خود تعریف کرده باشید. دقت کنید که فرایند باید قابل‌مقایسه و قابل‌اندازه‌گیری باشد.
  • خروجی: نتیجه اجرای یک فرایند به‌صورت خروجی قابل‌مشاهده است. خروجی مشخص می‌کند که نتیجه استفاده از منابع ورودی و همچنین اجرای کل فرایند چگونه بوده است. در یک تعریف ساده، می‌توان خروجی را اولین نتیجه انجام هر کار دانست.
  • پروژه: در این مرحله، اتمام یا ناقص بودن پروژه را بررسی می‌کنیم. برای اینکه بتوانید نقاط ضعف را برطرف کرده و نقاط قوت را تقویت کنید، این مرحله ضروری است.

نقش شاخص کلیدی عملکرد در دستیابی به اهداف

 

نقش شاخص کلیدی عملکرد در دستیابی به اهداف

استفاده از شاخص کلیدی عملکرد KPI به شما کمک می‌کند که اهداف شغلی و سازمانی خود را اندازه بگیرید؛ بنابراین، با این شاخص می‌توانید میزان موفقیت خود را ارزیابی کنید. بررسی درصد موفقیت به شما کمک می‌کند که از ابزارهای مناسب برای افزایش نرخ تبدیل استفاده کنید.

استفاده از شاخص کلیدی عملکرد موجب خلق ایده‌های جدید خواهد شد. بکارگیری این شاخص منجر به ایجاد فضایی می‌شود که با بررسی و تحلیل آن، بستر لازم برای یادگیری استراتژی‌های جدید فراهم می‌شود.

دیگر مقالات افزایش فروش را نیز مشاهده کنید

نتیجه‌گیری

هنگامی‌که پروژه یا راه‌اندازی می‌شود، مهم‌ترین بخش؛ انتخاب مسیر و ابزار مناسب برای دستیابی به اهداف نهایی است. برای اینکه بتوان مسیر و ابزار مناسب را به‌درستی انتخاب کرد، باید تعریف دقیق و جامعی از هدف داشت.

ابزارهای مختلفی برای بررسی میزان موفقیت و کارایی هر سیستم وجود دارد. شاخص کلیدی عملکرد KPI، ابزاری است که می‌تواند تعیین کند در دستیابی به هدف نهایی و موفقیت تا چه اندازه موفق بوده‌اید. این شاخص در دسته ابزارهای قابل‌اندازه‌گیری قرار دارد.

منبع : cutt.ly clck

نتیجه گیری

30%
تخفیف

آموزش تبلیغ نویسی دوره از صفر تا استادی | فرصت

بدون امتیاز 0 رای
343,000 تومان
116
343,000 تومان
30%
تخفیف

دوره آموزش تبلیغات گوگل ادز (google ads)

بدون امتیاز 0 رای
483,000 تومان
31
483,000 تومان
30%
تخفیف

دوره آموزش تحقیقات بازار (۲۰۲۲)

بدون امتیاز 0 رای
203,000 تومان
4
203,000 تومان

دیدگاهتان را بنویسید

مشاوره رایگان سئو

۱۰ الی ۲۰ دقیقه مشاوره ٰرایگان برای رسیدن به رتبه های برتر گوگل