گوگل آنالیتیکس چیست ؟

اصول بازاریابی دیجیتال
30%
تخفیف
0
630,000 تومان
مینی دوره طراحی بیزنس پلن
100%
تخفیف
14
200000 – رایگان!
اصول بازاریابی دیجیتال
100%
تخفیف
گوگل آنالیتیکس چیست

فهرست مطالب

گوگل آنالیتیکس چیست؟

گوگل آنالیتیکس چیست؟ بزرگ‌ترین غول اینترنتی در جهان امروز، موتور جستجوگر گوگل است.

گوگل از این ابزارها برای تجزیه‌وتحلیل سایت‌ها می‌کند. یکی از بزرگ‌ترین و قدرتمندترین ابزارهایی که می‌توانید برای تجزیه‌وتحلیل سایت خود از آن کمک بگرید، گوگل آنالیتیکس است.

این ابزار به شما کمک می‌کند تا به تجزیه‌وتحلیل رفتار کاربران، به نتایج درست و منطقی دست پیدا کنید. بکارگیری این نتایج موجب تقویت و افزایش نرخ بازدید سایت شما می‌شود.

بدون شک می‌دانید موثرترین ابزار برای توسعه کسب‌وکارهای اینترنتی راه‌اندازی سایت است. مدیریت سایت در صورتی موفق است که بتوانید رفتار مخاطب را به‌درستی تحلیل کنید.

در این مقاله بررسی می‌کنیم که مزیت استفاده از گوگل آنالیتیکس چیست؟

مزیت گوگل آنالیتیکس

گوگل آنالیتیکس چیست؟

موثرترین و قدرتمندترین ابزاری که به شما اطلاعات کافی در مورد حضور کاربر در وب‌سایت شما و رفتار او می هد، گوگل آنالیتیکس است. در یک تعریف ساده می‌توان این ابزار را سیستم تجزیه‌وتحلیل ارائه‌شده از سوی گوگل معرفی کرد.

با استفاده از این سرویس می‌توان ترافیک و میزان بازدید سایت را به‌خوبی ردیابی کرده و گزارش‌های لازم را به شما ارائه می‌دهد.

اگر می‌خواهید بدانید اولین سال عرضه گوگل آنالیتیکس چیست؟ باید بگوییم این سرویس برای اولین بار در سال 2005 عرضه شد؛ اما بررسی‌های آماری در سال 2019 نشان می‌دهد که این سرویس، موثرترین و پرکاربردترین سرویس برای تجزیه‌وتحلیل سایت و رفتار کاربران بوده است.

این سرویس برای جمع‌آوری داده از سیستم‌عامل‌های مربوطه از ابزار SDK استفاده می‌کند. این ابزار امکان دسترسی به سیستم‌عامل گوشی‌های اندروید، IOS و لپ‌تاپ‌ها و کامپیوترهای شخصی و سازمانی را فراهم می‌کند.

برای دیدن صفحه ی آموزش سئو رایگان کلیک کنید.

امکانات گوگل آنالیتکیس

امکانات موجود در گوگل آنالیتیکس

حال با اهمیت استفاده از این سرویس آشنا شدید، اما ممکن است این سوال در ذهن شما ایجاد شود برای تحقق این اهداف امکانات و ابزار موجود در گوگل آنالیتیکس چیست؟

ابتدا باید به این نکته اشاره کنیم که گوگل آنالیتیکس، ترافیک و بازدیدهای روانه شده به سمت سایت شما را بررسی و تحلیل کرده و اطلاعات به‌دست‌آمده را در اختیار شما می‌گذارد.

این سرویس، به‌منظور دسترسی راحت‌تر به نتایج حاصل از تجزیه‌وتحلیل، آن‌ها را دسته‌بندی می‌کند. عمده‌ترین دسته‌بندی‌های ارائه‌شده توسط این سرویس عبارتند از:

  • کاربران برای دسترسی به سایت ما از چه روشی اقدام کرده‌اند؟
  • کاربران پس از ورود به سایت چه واکنش و رفتاری نشان داده‌اند؟
  • پربازدیدترین بخش‌های سایت ازنظر مخاطب کدام است؟
  • میزان موفقیت و نحوه عملکرد کمپین‌های تبلیغاتی ما چگونه بوده است؟

ابزار به کار رفته برای دسته‌بندی در گوگل آنالیتیکس چیست؟ این سرویس سعی می‌کند از کاربران به‌محض ورد به سایت، چندین سوال مختلف بپرسد.

تا بررسی پاسخ این سوالات، سرویس می‌تواند به یک جمع‌بندی در مورد روش آشنایی و نحوه ورود کاربر به سایت چگونه بوده است. در مرحله بعد، سرویس به‌صورت خودکار مدت‌زمانی که هر کاربر برای مطالعه مطالب سایت صرف کرده را بررسی می‌کند.

نتیجه این بررسی به شما کمک می‌کند که مهم‌ترین و جالب‌ترین مطالب از دیدگاه مخاطب را پیدا کنید.

برای مشاهده دیگر مقالات تحلیل کسب و کار کلیک کنید

 

اطلاعات جمع‌آوری‌شده توسط گوگل آنالیتیکس

مهم‌ترین موردی که می‌تواند به شما کمک کند که بدانید نحوه عملکرد و مزایای استفاده از سرویس گوگل آنالیتیکس چیست؟ آشنایی با اطلاعاتی است که این سرویس برای تجزیه‌وتحلیل جمع‌آوری می‌کند.

داده های آنالیتیکس

  1. داده‌های مربوط با نحوه جذب کاربر

در این بخش، داده‌های مرتبط با ترافیک و نحوه ورود کاربران به سایت شما جمع‌آوری و بررسی می‌شود. اغلب کاربران از طریق جستجو در گوگل با سایت شما آشنا می‌شوند.

برخی دیگر از طریق شبکه‌های اجتماعی با سایت شما آشنا شده‌اند. به نظر شما مزیت جمع‌آوری داده‌های مربوط به کاربران و نحوه ورود در سرویس گوگل آنالیتیکس چیست؟ پاسخ بسیار ساده است.

تحلیل این داده‌ها سبب می‌شود که شما بدانید کدام مسیر در جذب مخاطب موفق‌تر عمل کرده است. در نتیجه می‌توانید تمرکز خود را بر تولید محتوا و تبلیغات مناسب در آن بستر قرار دهید و ترافیک و نرخ بازدید سایت خود را افزایش دهید.

  1. داده‌های مرتبط با رفتار مخاطب

رفتار کاربران بازخورد نیاز و علایق آن‌ها سات. شناخت دقیق رفتار مخاطب به شما در بهینه‌سازی تبلیغات و محتوا کمک می‌کند.

بخش‌های مهم در جمع‌آوری داده‌های رفتاری مخاطب در گوگل آنالیتیکس چیست؟

در این سرویس داده‌های مربوط به مدت‌زمانی که مخاطب برای مطالعه وب‌سایت شما صرف کرده بررسی می‌شود. اولین و آخرین صفحه بازدید شده توسط هر کاربر بررسی می‌شود.

اطلاعات به‌دست‌آمده از این داده‌ها به شما کمک می‌کند تا شناخت بهتری از سلایق مخاطبین خود به دست آورید.

اطلاعات تبدیل

  1. اطلاعات تبدیل

در اغلب کسب‌وکارهای آنلاین مهم‌ترین عامل ROI است. در این مرحله، مزیت استفاده از گوگل آنالیتیکس چیست؟ این سرویس برای شما یک کد ردیابی تبدیل ایجاد می‌کند.

با استفاده از این کد به‌راحتی می‌توانید علاوه بر پیگیر نرخ تبدیل‌های سایت، اطلاعات دقیق در مورد میزان درامد سایت خود کسب کنید.

مهم‌ترین پارامترها در سرویس گوگل آنالیتیکس چیست؟

مهم‌ترین پارامترها در سرویس گوگل آنالیتیکس چیست؟

عامل اصلی در جمع‌آوری اطلاعات از طریق گوگل آنالیتیکس، مخاطب و رفتار او است. مهم‌ترین معیارهای موردنظر سرویس آنالیز گوگل در ارزیابی سایت عبارتند از:

  • مدت‌زمانی که هر مخاطب برای مطالعه هر صفحه از وب‌سایت شما صرف می‌کند
  • کاربر از چه طریقی با وب‌سایت یا صفحه شما در شبکه‌های اجتماعی آشنا شده است
  • کدام مطالب یا پست‌ها ازنظر کاربر جذاب‌تر است

تاثیر گوگل آنالیتیکس در بهبود عملکرد سایت

اگر سرویس تجزیه‌وتحلیل گوگل را به‌خوبی اجرا کرده و در تعین اهداف عملکرد موفق داشته باشید، قادر خواهید بود که اطلاعاتی ارزشمند درباره مخاطب، نیاز و علایق کسب خواهید.

علاوه بر این، شما می‌توانید عملکرد و موفقیت صفحات اجتماعی و کمپین‌های تبلیغاتی خود را ارزیابی کنید.

نتایج به‌دست‌آمده به شما کمک خواهد کرد که تولید محتوا و تبلیغات را به‌صورت هدفمند و با توجه به نیاز مخاطب انجام دهید. به عبارت ساده، اجرای اصولی سیستم تحلیل گوگل و توجه به نتایج به‌دست‌آمده از آن سبب افزایش سود تجاری خواهد شد.

google analyticsنتیجه‌گیری

یکی از موثرترین ابزارهای تحلیل گوگل که می‌تواند به شما در شناخت نیاز مخاطب کمک کند، سرویس گوگل آنالیتیکس است. شاید از خود بپرسید عملکرد این سرویس چگونه است؟ یا اینکه مزیت استفاده از سرویس گوگل آنالیتیکس چیست؟

اگر بخواهیم مزیت این سرویس را به زبان ساده بیان کنیم، باید بگوییم این سرویس با تجزیه‌وتحلیل داده‌ها و اطلاعات مخاط می‌تواند شما را به شناخت درست از مخاطب برساند.

تولید محتوا و تبلیغات را هدفمند کند. نرخ بازدید و نرخ تبدیل سایت را افزایش دهد. به عبارت ساده، استفاده از این سرویس می‌تواند موجب افزایش بهره‌وری و راندمان تجاری هر کسب‌وکار آنلاین شود.

منبع : cutt.ly clck

نتیجه گیری

30%
تخفیف

آموزش تبلیغ نویسی دوره از صفر تا استادی | فرصت

بدون امتیاز 0 رای
343,000 تومان
118
343,000 تومان
30%
تخفیف

دوره آموزش تبلیغات گوگل ادز (google ads)

بدون امتیاز 0 رای
483,000 تومان
31
483,000 تومان
30%
تخفیف

دوره آموزش تحقیقات بازار (۲۰۲۲)

بدون امتیاز 0 رای
203,000 تومان
4
203,000 تومان

دیدگاهتان را بنویسید

مشاوره رایگان سئو

۱۰ الی ۲۰ دقیقه مشاوره ٰرایگان برای رسیدن به رتبه های برتر گوگل