سرپ کلمات کلیدی چیست و چرا برای گوگل مهم است؟

قدم ششم سئو

نویسنده : محمد صلواتی

زمان یادگیری : ۱۵ دقیقه

مسیر یادگیری سئو : قدم ششم

در قدم ششم از محتوا های آموزش رایگان سئو ، می پردازیم به مبحث سرپ کلمات کلیدی (SERP) که اهمیت بالایی دارد اما خیلی مورد توجه قرار نمی گیرد.

در مقاله ی قبلی ، توضیحات مفصلی در زمینه ی تحقیقات کلمات کلیدی به شما دادیم، از نحوه انتخاب آنها، معرفی ابزار های مربوطه ، فهمیدن سختی کلمه و …. اما در این محتوا میخواهیم به یک پارامتر مهم دیگر در کلید واژه ها بپردازیم و آنهم وضعیت سرپ آن کلمه است، با ما همراه باشید.

سرپ یا SERP چیست

زمانی که شما در موتور جستجو گوگل کلمه ای را سرچ می کنید، گوگل به شما 10 سایت برتر را نشان می دهد، می توانید به پایین اسکرول کنید و به صفحات بعدی نیز بروید و 10 سایت دیگری که در صفحه ی دوم ، سوم و … وجود دارند را ببینید.

در واقع شما در حال دیدن صفحاتی هستید که در نتایج گوگل وجود دارند که به آن Search Engine Results Page به اختصار SERP یا صفحه ی نتایج موتور جستجو می گویند.

اما آیا در سرپ گوگل ما فقط لینک چند سایت را میبینیم؟ خیر.

گاهی با جستجو کردن کلمه ای ،گوگل در بالای نتایج به ما تصویر نشان می دهد و گاهی با ویدیو هایی از یوتیوب روبه رو می شویم، گاهی هم با صفحه هایی که با تبلیغات گوگل یا Google Ads بالا آمدند.

به تصاویر زیر دقت کنید.

اگر بخواهیم مواردی که در سرپ می آید را دسته بندی کنیم ، میتوانیم آنها را در 4دسته ی زیر قرار دهیم:

  1. نتایج ارگانیک سئو
  2. تبلیغات گوگل ادز
  3. ریچ اسنیپت
  4. گراف دانش

در ادامه تمام این مواردی که در SERP وجود دارند را به شما توضیح میدهیم .

1-نتایج ارگانیک سئو :

نتایج ارگانیک گوگل ، سایت هایی  هستند که بر اساس اصول سئو محتوا روی سایت خود کار کرده اند و به رتبه های برتر گوگل رسیده اند، معمولا این سایت ها از همه لحاظ بهینه شده اند (سرعت، امنیت ، محتوا و …) و اعتبار خوبی دارند، گوگل نیز آنها را به کاربر معرفی می کند.

2- تبلیغات گوگل ادز :

سایت هایی که با پرداخت هزینه در رتبه های بالای گوگل هستند، این سایت ها ممکن است اصلا بهینه نباشند و نیاز کاربر را رفع نکنند امابه دلیل پرداخت هزینه در رتبه های نخست گوگل جای دارند.

گوگل برای اینکه بین این سایت ها و سایت هایی که روی سئو خود کار کرده اند تمایز قائل شود ، در کنار این نتایج کلمه ی ad راقرار می دهد.

3- ریچ اسنیپت :

معمولا نتایج گوگل شامل یک عنوان، یک توضیحات متا و یک URL می باشد اما گاهی در برخی نتایج گوگل ریچ اسنیپت نیز وجود دارد.

احتمالا با برخی از این ریچ اسنیپت ها روبه رو شده اید، ریچ اسنیپت هایی مثل امکان ستاره دادن، قیمت محصول، تعداد کسانی که کامنت گذاشته اند و …

4- گراف دانش :

اما در نهایت گراف دانش ، قسمتی است برای نمایش اطلاعات بیشتر به مخاطبین؛ این بخش در کنار صفحه نتایج قرار داده می شود، نمونه ای از گراف دانش سایت ویکی پدیا را در تصویر زیر مشاهده می کنید.

در کنار این 4 موردی که بیان کردیم، نتایج ویژه یا Featured Snippets نیز در سرپ گوگل وجود دارد .

نتایج ویژه قسمتی از محتوای اصلی و سایت های برتر را گرفته و در سرپ نمایش میده.

نتایج ویژه شامل سوالات متداول ، لیست های شماره دار و جداول می باشند.

آشنایی با نتایج ویژه در سرپ کلمات کلیدی در گوگل

1- سوالات متداول :

زمانی که جستجو می کنید ” what is copywriting” سوالات متداول به شما نشان داده میشود.

روی هر کدام از این زبانه ها که کلیک کنید پاسخ آن سوال برای شما باز می شود و می توانیم مشاهده کنید.

با این کار کاربر بدون اینکه به سایت شما وارد شود می تواند به پاسخ سوالش برسد و نیازش برطرف شود، البته گوگل هر کلیک بر روی این نتایج ویژه را یک کلیک برای صفحه شما در نظر میگیرد.

انگار که کاربر وارد صفحه شده و از محتوای شما بازدید کرده است.

2- لیست های شماره دار :

معمولا برای عبارت هایی هستند که نیاز به ترتیب مراحل انجام دارند.

به طور مثال عبارت “How to change Gmail profile picture” را جستجو می کنید، میبینید که لیست مراحل تغییر عکس پروفایل جیمیل برای تان باز میشود.

شما می توانید بدون اینکه به سایتی وارد شوید، این مراحل را از سرپ بخوانید و انجام دهید.

3- جداول:

با جستجوی عبارت هایی مثل “قیمت دلار” یا “قیمت طلا” با جداولی در سرپ رو به رو میشوید که قیمت آنها را به شما نشان میدهد و شما بدون اینکه وارد آن سایت شوید می توانید از آن قیمت مطلع شوید.

چرا دانستن سرپ کلمه کلیدی برای ما مهم است؟

بیایید هدف از سئوی یک سایت را دوباره با هم مرور کنیم، سئو چیست؟ شیوه ای از بازاریابی است، پس ما با سئوی سایت می خواهیم بازدید کننده و کلیک بیشتر برای سایت مان داشته باشیم.

به همین دلیل خیلی مهم است که در کدام رتبه و در چه جایگاهی از SERP گوگل قرار داریم، اگر در صفحه اول باشیم، کلیک بسیار بیشتری نسبت به صفحات بعدی داریم؛ همینطور اگر در رتبه های بالاتر باشیم ، افراد بیشتری به سایت مان وارد و با کسب و کار مان آشنا می شوند.

پس هدف ما در سئو، کسب رتبه ی بهتر در گوگل است، اما باید بدانیم گوگل چه سایت هایی را لایق بودن در رتبه های نخست می داند و برای اینکه در صفحه ی اول و رتبه های اول باشیم ، چه کار هایی باید انجام دهیم؟

ما از سرپ گوگل اطلاعات بسیار زیاد و مفیدی را میتوانیم بگیریم.

کلمه ای را جستجو می کنیم و روی رتبه های برتر کلیک می کنیم ، میبینیم در محتوای آنها متن کم و تصاویر زیاد وجود دارد (به طور مثال متن آنها زیر 1000 کلمه و تعداد تصاویر شان بالای 10 عدد است)، با این وجود ما اگر یک محتوای 5000 کلمه ای داشته باشیم که هیچ عکسی نداشته باشد ،احتمالا رتبه ای در گوگل نخواهیم داشت.

سرپ گوگل به ما نشان می دهد که مردم با جستجو کردن یک کلمه بیشتر به دنبال چه هستند؟ مثلا با جستجو کردن عبارت “آموزش برنامه نویسی پایتون” همانطور که مشاهده می کنید، گوگل ویدیو را در رتبه های بالاتر قرار داده.

این یعنی مخاطب با جستجو کردن این عبارت ، بیشتر میخواهد ویدیو مشاهده کند، پس اگر ما میخواهیم روی کلمه ی “آموزش برنامه نویسی پایتون” رتبه بگیریم باید در صفحه ی خود ویدیو داشته باشیم.

معیار های گوگل را بشناسید

خزنده های گوگل صفحات شما را می بینند، آن را ایندکس می کنند و طبق الگوریتم هایی که دارند رتبه بندی می کنند، هدف گوگل نشان دادن نزدیک ترین نتیجه به جستجوی کاربران است، اگر کاربر با جستجوی “قیمت روز تیرآهن و میلگرد” به دنبال لیست قیمت باشد؛ گوگل دوست ندارد به آن متن یا عکس نشان دهد.

پس سایت هایی در رتبه های برتر قرار می گیرند که دارای لیست قیمت باشند.

سرپ گوگل یکسان نیست!

ممکن است دو نفر یک کلمه کلیدی یکسان را جستجو کنند اما با دو سرپ متفاوت رو به رو شوند، دلیل این امر برمیگردد به هدف گوگل ، یعنی نشان دادن مرتبط ترین نتایج به کاربر.

به همین دلیل گوگل بر اساس موقعیت جغرافیایی ، علاقمندی ها و اطلاعاتی که از کاربر دارد، نتایجی را به او نشان می دهد که به کاربر نزدیک تر باشد.

به طور مثال زمانی که کلمه ی “تاکسی سرویس” را در گوگل جستجو میکنیم، با نتایجی رو به رو میشویم که در شهر خودمان وجود دارد.

این شخصی سازی های گوگل به این بستگی دارد که ایا به حساب جیمیل خود وارد شده اید؟ اگر شده باشید اطلاعات زیادی را از تاریخچه جستجو شما در آن حساب می گیرد، همچنین تاریخچه جستجو هایی که از دستگاه و مرورگر تان انجام داده اید نیز به شخصی سازی نتایج گوگل کمک میکند.

نتیجه گیری

انتخاب کلمات کلیدی به تنهایی کافی نیست، شما باید بدانید که چه محتوایی به درد آن کلمه میخورد و یا به عبارت دیگر ، زمانی که کاربر این کلمه را جستجو می کند به دنبال چه چیزی می گردد؟ قیمت ، پاسخ سوال ، ویدیو ، متن یا ….

اگر نیاز کاربر را بدانیم و بتوانیم با محتوای با کیفیت نیازش را برطرف کنیم، قطعا گوگل هم ما را در رتبه های برتر قرار می دهد و محتوای ما را به افراد بیشتری پیشنهاد می کند.

در این محتوا به شما گفتیم که سرپ گوگل چیست و سرپ کلمات کلیدی را چگونه متوجه شویم، ممنون که با ما همراه بودید

 

 

دانلود رایگان دوره ۸ تریک