سبد خرید 0

سرپ کلمات کلیدی چیست و چرا برای گوگل مهم است؟

در ادامه ی محتوا های آموزش رایگان سئو ، می رسیم به مبحث سرپ کلمات کلیدی (SERP).

در مقاله ی قبلی ، توضیحات مفصلی در زمینه ی تحقیقات کلمات کلیدی به شما دادیم، از نحوه انتخاب آنها، معرفی ابزار های مربوطه ، فهمیدن سختی کلمه و …. اما در این محتوا میخواهیم به یک پارامتر مهم دیگر در کلید واژه ها بپردازیم که به دلیل مفصل بودن آن، در محتوایی جداگانه آن را قرار دادیم.

 

سرپ یا SERP چیست

زمانی که شما به سایت گوگل وارد می شوید و کلمه ای را در آن جستجو می کنید، گوگل به شما 10 سایت برتر را نشان می دهد، می توانید به پایین اسکرول کنید و به صفحات بعدی نیز بروید و 10 سایتی که در صفحه ی دوم ، سوم و … وجود دارند را ببینید.

در واقع شما در حال دیدن صفحاتی هستید که در نتایج گوگل وجود دارند و به آن Search Engine Results Page یا صفحه نتایج موتور جستجو می گویند.

اما آیا در سرپ گوگل فقط نتایج سایت وجود دارد؟ خیر.

نکته ی مهم ماجرا اینجاست که گاهی با جستجو کردن کلمه ای ، در بالای نتایج به ما تصویر نشان می دهد و گاهی با ویدیو هایی از یوتیوب روبه رو می شویم، گاهی هم با صفحه هایی که با تبلیغات گوگل یا Google Ads بالا آمدند.

در ادامه مواردی را نام می بریم که در SERP وجود دارند :

1-نتایج ارگانیک سئو :

سایت هایی که روی سئو خود کار کرده اند و به رتبه های برتر گوگل رسیده اند.

2- تبلیغات گوگل ادز :

سایت هایی که با پرداخت هزینه در رتبه های بالای گوگل هستند، در کنار این نتایج کلمه ی ad نوشته شده است

3- ریچ اسنیپت :

برخی نتایج گوگل در کنار عنوان و توضیحات متا ، دارای ریچ اسنیپت هایی مثل امکان ستاره دادن، قیمت محصول و … هستند

4- گراف دانش :

قسمتی برای نمایش اطلاعات بیشتر به مخاطبین در کنار صفحه نتایج قرار داده می شود.

همچنین نتایج ویژه یا Featured Snippets نیز در سرپ گوگل وجود دارد ، این نتایج ویژه از قسمتی از محتوای اصلی و سایت های برتر گرفته شده و در سرپ نمایش داده می شود که شامل :

آشنایی با نتایج ویژه در سرپ کلمات کلیدی در گوگل

1- سوالات متداول :

به طور مثال زمانی که جستجو می کنید ” what is copywriting” سوالات متداول به شما نشان داده میشود.

2- لیست های شماره دار :

معمولا برای عبارت هایی هستند که نیاز به ترتیب مراحل انجام دارند

3- جداول:

مانند قیمت ها و ….

چرا دانستن سرپ کلمه کلیدی برای ما مهم است؟

بیایید هدف از سئوی یک سایت را دوباره با هم مرور کنیم، سئو شیوه ای از بازاریابی است، پس ما با سئوی سایت می خواهیم بازدید کننده و کلیک بیشتر برای سایت مان داشته باشیم.

به همین دلیل خیلی مهم است که در کدام رتبه و در چه جایگاهی از SERP گوگل قرار داریم، اگر در صفحه اول باشیم، کلیک بسیار بیشتری نسبت به صفحات بعدی داریم؛ همینطور اگر در رتبه های بالاتر باشیم ، افراد بیشتری با کسب و کار مان آشنا می شوند.

پس هدف ما در سئو، کسب رتبه ی بهتر در گوگل است، اما باید بدانیم گوگل چه سایت هایی را لایق بودن در رتبه های نخست می داند و برای اینکه در صفحه ی اول و رتبه های اول باشیم ، چه کار هایی باید انجام دهیم؟

ما از سرپ گوگل اطلاعات بسیار زیاد و مفیدی را میتوانیم بگیریم.

کلمه ای را جستجو می کنیم و روی رتبه های برتر کلیک می کنیم ، میبینیم در محتوای آنها متن کم و تصاویر زیاد وجود دارد (به طور مثال متن آنها زیر 1000 کلمه و تعداد تصاویر شان بالای 10 عدد است)، با این وجود ما اگر یک محتوای 5000 کلمه ای داشته باشیم که هیچ عکسی نداشته باشد ،احتمالا رتبه ای در گوگل نخواهیم داشت.

سرپ گوگل به ما نشان می دهد که مردم با جستجو کردن یک کلمه بیشتر به دنبال چه هستند؟ مثلا با جستجو کردن عبارت “آموزش برنامه نویسی پایتون” همانطور که مشاهده می کنید، گوگل ویدیو را در رتبه های بالاتر قرار داده.

این یعنی مخاطب با جستجو کردن این عبارت ، بیشتر میخواهد ویدیو مشاهده کند، پس اگر ما میخواهیم روی کلمه ی “آموزش برنامه نویسی پایتون” رتبه بگیریم باید در صفحه ی خود ویدیو داشته باشیم.

معیار های گوگل را بشناسید

خزنده های گوگل صفحات شما را می بینند، آن را ایندکس می کنند و طبق الگوریتم هایی که دارند رتبه بندی می کنند، هدف گوگل نشان دادن نزدیک ترین نتیجه به جستجوی کاربران است، اگر کاربر با جستجوی “قیمت روز تیرآهن و میلگرد” به دنبال لیست قیمت باشد؛ گوگل دوست ندارد به آن متن یا عکس نشان دهد.

پس سایت هایی در رتبه های برتر قرار می گیرند که دارای لیست قیمت باشند.

سرپ گوگل یکسان نیست!

ممکن است دو نفر یک کلمه کلیدی یکسان را جستجو کنند اما با دو سرپ متفاوت رو به رو شوند، دلیل این امر برمیگردد به هدف گوگل ، یعنی نشان دادن مرتبط ترین نتایج به کاربر.

به همین دلیل گوگل بر اساس موقعیت جغرافیایی ، علاقمندی ها و اطلاعاتی که از کاربر دارد، نتایجی را به او نشان می دهد که به کاربر نزدیک تر باشد.

به طور مثال زمانی که کلمه ی “تاکسی سرویس” را در گوگل جستجو میکنیم، با نتایجی رو به رو میشویم که در شهر خودمان وجود دارد.

این شخصی سازی های گوگل به این بستگی دارد که ایا به حساب جیمیل خود وارد شده اید؟ اگر شده باشید اطلاعات زیادی را از تاریخچه جستجو شما در آن حساب می گیرد، همچنین تاریخچه جستجو هایی که از دستگاه و مرورگر تان انجام داده اید نیز به شخصی سازی نتایج گوگل کمک میکند.

نتیجه گیری

انتخاب کلمات کلیدی به تنهایی کافی نیست، شما باید بدانید که چه محتوایی به درد آن کلمه میخورد و یا به عبارت دیگر ، زمانی که کاربر این کلمه را جستجو می کند به دنبال چه چیزی می گردد؟ قیمت ، پاسخ سوال ، ویدیو ، متن یا ….

اگر نیاز کاربر را بدانیم و بتوانیم با محتوای با کیفیت نیازش را برطرف کنیم، قطعا گوگل هم ما را در رتبه های برتر قرار می دهد و محتوای ما را به افراد بیشتری پیشنهاد می کند.

در این محتوا به شما گفتیم که سرپ گوگل چیست و سرپ کلمات کلیدی را چگونه متوجه شویم، ممنون که با ما همراه بودید

 

 

keyboard_arrow_up

دانلود رایگان دوره ۸ تریک