سبد خرید 0

تحقیقات کلمات کلیدی

راهنمای جامع تحقیقات کلمات کلیدی 2023

قدم پنجم سئو

نویسنده : محمد صلواتی

زمان یادگیری : ۱۵ دقیقه

مسیر یادگیری سئو : قدم پنجم

در ادامه ی مجموعه مقالات آموزش رایگان سئو آکادمی فرصت ، به مبحث مهم تحقیقات کلمه کلیدی یا Keyword Research میرسیم.

اگر محتوا های ما را دنبال کرده باشید، میدانید که سئو را اینگونه تعریف کردیم :

“مجموعه اقداماتی که درون سایت یا خارج از آن انجام می شود، تا رتبه ی سایت ما در گوگل بر روی کلمه ی مدنظر بهتر شود.”

پس ما ابتدا کلمه ی مد نظر مان را انتخاب می کنیم و سپس به سراغ اقداماتی می رویم که درون سایت یا خارج از آن انجام می شود (اصطلاحا به آن سئو داخلی و سئو خارجی می گویند) .

به فرایند جستجو و انتخاب کلمه ی مورد نظر مان برای سئو کردن صفحات ، تحقیقات کلمه کلیدی می گوییم.

برای دانستن این موضوع ، ادامه ی این بخش از آموزش رایگان سئو را بخوانید.

اولین خشت سئو را درست بگذارید

بارها دیده ایم که محتوا های بسیار با کیفیتی روی سایت قرار گرفته ، اقدامات سئو هم به درستی انجام شده، محتوا به خوبی سئو شده ، لینک سازی ها و موارد سئو خارجی هم به همین شکل ، از نظر تکنیکال هم وضعیت سایت قابل قبول است؛ اما نتیجه ی مورد نظر حاصل نشده است.

تعداد کلیک و ورودی های سایت پایین است و یا در حالت دیگر ، سایت ورودی و بازدیدکننده دارد ولی تبدیل به مشتری نمی شود.

سئو یکی از شاخه های دیجیتال مارکتینگ است و مانند باقی شاخه های بازاریابی ، هدفش افزایش فروش ، آشنایی مشتریان جدید با کسب و کار و … می باشد، اگر اقدامات سئویی که ما روی سایت انجام می دهیم به این هدف منجر نشود، کار ما بیهوده بوده است.

اجازه دهید مثال بزنم : یک فروشگاه اینترنتی که در حوزه ی شومیز زنانه فعالیت می کند، هدفش فروش آنلاین محصولاتش است، به همین دلیل به سئو سایت روی آورده.

کار درست این است که روی کلماتی کار کند که به فروش منجر شود (مثل خرید شومیز زنانه ، خرید شومیز خال خالی ، خرید شومیز گلدار و ….)، از کجا تشخیص دهیم که این کلمات درست و مناسب هستند؟ به این دقت کنیم که چه مخاطبی این کلمه را جستجو کرده و چه نیاز هایی دارد؟

مثلا کسی که جستجو می کند “خرید شومیز دخترانه” می خواهد شومیز را بخرد و احتمال خرید این کاربر بسیار بیشتر از کاربری است که جستجو می کند “تفاوت شومیز و تونیک چیست؟”

پس اولین قدم در سئو را می توان انتخاب کلمه کلیدی مناسب دانست چراکه مانند خشت اولی می ماند که اگر درست گذاشته شود، بقیه اقدامات ما جواب خواهد داد و اگر کلمات مناسبی را انتخاب نکنیم و اصلاحا خشت اول را کج بگذاریم ، تا انتها هر اقدامی برای سئو صفحات مان انجام دهیم بی اثر خواهد بود.

تحقیقات کلمه کلیدی

تحقیقات کلمه کلیدی، مهم ترین قسمت سئو سایت

هدف شما قرار گرفتن در جایگاه های بهتر گوگل است، ساز و کار گوگل با جستجو کردن است؛ حال بیایید به سوالات زیر کمی فکر کنیم :

کلمات کلیدی که یک کسب و کار اینترنتی که در زمینه ی لوازم جانبی موبایل فعالیت می کند می تواند استفاده کند چه هستند؟

شخصی که می خواهد لوازم جانبی موبایل بخرد یا اطلاعات بیشتری در این زمینه بدست آورد چه کلماتی را جستجو می کند؟

از کجا متوجه شویم که یک کلمه ی خاص کلمه ی مفیدی است؟ از کجا متوجه شویم که جستجوی آن کلمه زیاد است یا کم و یا حتی باعث فروش میشود؟

باید بگوییم که اگر بخواهیم خودمان حدس بزنیم که چه کلماتی درست است و چه کلماتی نادرست، احتمال خطای مان زیاد است و همچنین اگر بخواهیم از افرادی که در دسترس داریم سوال کنیم که “برای خرید آنلاین لوازم جانبی موبایل ، چه عبارتی را در گوگل جستجو میکنی؟” بازهم کاری زمانبر و انرژی بر است.

خبر خوب این است که ابزار های قدرتمندی وجود دارند که این کلمات را به ما معرفی میکنند ، به ما میگویند چه کلماتی مناسب هستند؟ چقدر جستجو می شوند، حتی چند کلمه را با هم مقایسه می کنند و بهترین کلمه را برای ما مشخص می کنند.

ما قصد داریم در این مقاله بهترین ابزار های تحقیقات کلمه کلیدی را به شما معرفی می کنیم اما قبل از آن باید نحوه ی انجام آن را به درستی بدانید.

نحوه انتخاب بهترین کلمات کلیدی

ما روش های زیاد و متنوعی را برای انتخاب بهترین کلمات کلیدی امتحان کرده ایم اما روشی که به شما می گوییم ، بهترین روش بوده و نتایج بسیار خوبی به ما داده است.

کلمه کلیدی دانه یا کلیدواژه اصلی

ابتدا ما کلمات اصلی مان را شناسایی می کنیم، شناسایی آنها کار سختی نیست، کافیست محصولات و خدمات سایت را مدنظر بگیرید، همان ها کلمات اصلی ما می شوند.

به طور مثال کلمات کلیدی دانه یک سایت در حوزه ی دندانپزشکی در شهر کرج میتواند “بهترین مرکز ایمپلنت در کرج” ، “بهترین مرکز لمینت دندان در کرج” ، “کلینیک دندانپزشکی در کرج” و … باشند.

یا در مثالی دیگر یک وب سایت در حوزه ی آموزش زبان انگلیسی کلمات دانه اش “آموزش زبان انگلیسی” ، “آموزش زبان لاتین” و “آموزش آیلتس” می باشد، انتخاب این کلمات به وب سایت هدف و محصولات و خدماتی که ارائه می دهد بستگی دارد، مثلا اگر این سایت به صورت رایگان آموزش دهد “آموزش رایگان زبان انگلیسی” کلمه ی هدف مناسبی برای آن می باشد

تحقیقات کلمه کلیدی برای کلمات دانه

حال که کلمات اصلی مان را انتخاب کردیم ، میخواهیم تحقیقات جامع و مفصلی را برای این کلمات انجام دهیم، در اینجا ما نیاز داریم که کلمات زیادی را پیدا کنیم.

به طور مثال کلمه ی دانه ی ما “آموزش سئو” می باشد، ما صد ها عبارت مشابه به این کلمه باید لیست کنیم کلماتی مثل : آموزش سئو مقدماتی ، آموزش سئو ابتدایی ، آموزش سئو از پایه ، آموزش سئو صفرتا صد، چگونه سئو را آموزش ببینیم؟ ، بهترین آموزش سئو کدام آموزش است و ….

یک فایل اکسل باز می کنیم و تمام این صد ها عبارت را در فایل اکسل قرار میدهیم.

اما این تعداد زیاد کلمه را چگونه پیدا کنیم؟ قاعدتا پیدا کردن دستی این کلمات کاری غیر ممکن است ، پس مجبوریم از ابزار های موجود استفاده کنیم.

تحقیقات کلمه کلیدی برای کلید واژه ها

Keyword Planner

ابزار KeywordPlanner گوگل ، صد ها عبارت مرتبط با کلمه کلیدی دانه را به ما می دهد، مزیت استفاده از این ابزار گوگل دادن اطلاعات حجم جستجو و میزان رقابت به مخاطب است که ما را در مراحل بعدی تحقیقات مان خیلی کمک می کند.

این ابزار برای کمپین های پولی گوگل ادز بوده اما راه هایی است که می توان به صورت رایگان هم از آن استفاده کرد، به هر حال اگر در استفاده کردن از کیورد پلنر اذیت شدید، ابزار های دیگری را به شما معرفی میکنیم.

Keywordtool.io

شاید بهترین ابزار تحقیقات کلمه کلیدی رایگان همین ابزار keywordtool.io باشد، کافیست کلمه ی اصلی را وارد کنیم ، زبان فارسی را انتخاب کنیم و عبارت هایی که در اختیار مان قرار میدهد را در فایل اکسل مان قرار دهیم.

شاید بهترین ابزار تحقیقات کلمه کلیدی رایگان همین ابزار keywordtool.io باشد، کافیست کلمه ی اصلی را وارد کنیم ، زبان فارسی را انتخاب کنیم و عبارت هایی که در اختیار مان قرار میدهد را در فایل اکسل مان قرار دهیم.

kwfind.net

تعداد ابزار هایی که ما را در تحقیقات کلمه کلیدی یاری می کنند بیشمار است، برخی ابزار ها ایرانی هستند ، برخی خارجی و برخی حتی از زبان فارسی پشتیبانی نمی کنند؛ برخی ابزار ها دقیق هستند، برخی دقت پایین تری دارند.

ابزار kwfind.net شاید به اندازه ی دیگر ابزار ها محبوب نباشد و خیلی راجبش حرفی زده نشده، اما یک ابزار کاملا مناسب برای تحقیقات کلمه کلیدی ما می باشد.

انتخاب بهترین کلمه ها برای سایت

اکسل کلمات تان را باز کنید ، شما باید برای یک کلمه، مثلا “آموزش رایگان دیجیتال مارکتینگ” صد ها کلمه پیدا کرده باشید و در اکسل قرار داده باشید.

حال ما باید کلمات هم مفهوم را جدا کنیم، کلماتی که در یک صفحه قرار می گیرند.

در سئو نکته ای وجود دارد که باید به آن توجه کنیم، اینکه برای یک کلمه ، فقط یک صفحه باید وجود داشته باشد.

به طور مثال: “طراحی سایت” و “طراحی وب سایت” هر دو کلماتی هستند که به یک مفهوم اشاره می کنند، یا “آموزش سئو” و “آموزش بهینه سازی سایت”.

وقتی نگاهی به فایل اکسل می کنید، کلمات اینچنینی بسیاری را می بینید، اگر بخواهید برای هرکدام یک صفحه جدا بسازید، ده ها صفحه ی مشابه هم دارید که نکته ی بسیار منفی در سئو سایت می باشد.

از کلمات آسان تر شروع کنید

پس از جداسازی کلمات هم مفهوم و مشابه، میخواهیم بدانیم از کدام کلمه باید کار مان را شروع کنیم؟

برای دانستن آن باید سختی کلمات را بدست آورید، سختی کلمه یعنی چند سایت به صورت تخصصی روی این عبارت کار میکنند؟

قاعدتا هرچه تعداد این سایت ها بیشتر باشد ، رقابت آن بیشتر و کلمه ، کلمه ی سخت تری است.

کافیست در گوگل کلمه ی مد نظر را با دستور allintitle:”” جستجو کنید و تعداد سایت هایی که به صورت تخصصی روی این کلمه کار می کنند را در اکسل کلمات یادداشت کنید.

به طور مثال allintitle:”خرید کفش ورزشی مردانه” می بینید که بیش از 22 هزار سایت به صورت تخصصی روی این کلمه کار می کنند پس کلمه ی بسیار سختی است.

زمانی که سختی کلمات را در اکسل یادداشت کردیم، آن را از کم به زیاد مرتب می کنیم.

بهترین کلمات برای شروع، آنهایی هستند که رقابت کمتری برای شان وجود دارد.

جمع بندی

انتخاب کلمه کلیدی درست ، اولین و مهم ترین قسمت سئو یک سایت است، می توان گفت لیستی از کلمات کلیدی مناسب که بتوانید در آنها رتبه ی خوبی بگیرید میلیون ها تومان ارزش دارد.

اما ساخت همچین لیستی شاید کمی زمان بر و انرژی بر باشد، نیاز است که با ابزار های مربوطه (همان هایی که در این محتوا گفتیم) کار کرده باشید، صد ها کلمه ی مرتبط با کلمه کلیدی دانه را لیست کنید، آنها را دسته بندی کنید تا مشخص شود چه کلماتی در یک صفحه قرار میگیرند و در نهایت با مشخص کردن سختی آنها ، متوجه شوید که از کدام کلمه و دسته باید شروع کنید.

امیدوارم که از محتوا تحقیقات کلمه کلیدی استفاده لازم را برده باشید.

keyboard_arrow_up

دانلود رایگان دوره ۸ تریک