معرفی 3 تفاوت سئو و sem

اصول بازاریابی دیجیتال
30%
تخفیف
0
630,000 تومان
مینی دوره طراحی بیزنس پلن
100%
تخفیف
14
200000 – رایگان!
اصول بازاریابی دیجیتال
100%
تخفیف
تفاوت سئو و sem

فهرست مطالب

در ظاهر شباهت زیادی بین دو عبارت سئو و sem وجود دارد. همین شباهت موجب شده برخی کاربران به اشتباه این دو اصطلاح را به‌جای هم استفاده کنند. سئو مفهومی است که اغلب طراحان سایت و وبلاگ نویسان به‌خوبی با آن آشنا هستند.

این عبارت به معنی بکارگیری اصولی خاص برای افزایش رتبه در گوگل است؛ اما عبارت sem به معنی بازاریابی موتورهای جستجو است. تفاوت سئو و sem بسیار ظریف است.

در برخی موارد، تشخیص تفاوت بهینه‌سازی و بازاریابی موتورهای جستجو دشوار است. در این مقاله به بررسی عمده‌ترین تفاوت‌های seo و sem می‌پردازیم.

برای دیدن صفحه ی آموزش رایگان سئو کلیک کنید.

آشنایی با مفاهیم و استراتژی‌های سئو و sem

برای اینکه بتوانید تفاوت سئو و sem را به‌خوبی درک کنید باید شناخت کافی از استراتژی‌های اصلی بهینه‌سازی و بازاریابی موتورهای جستجو داشته باشید.

سئو یا seo به معنی بهینه‌سازی موتورهای جستجو است که از راهکارهای خاص برای افزایش رتبه سایت و بهتر دیده شدن، استفاده می‌کند. اجرای اصول سئو سبب می‌شود سایت در بالای لیست موتورهای جستجو نمایش داده شده و نرخ بازدید آن بالا برود.

کاربران نمی‌توانند به‌صورت مستقیم وارد صفحه اصلی سایت شود. بلکه باید عبارت یا موضوع اصلی را در اینترنت جستجو کنند.

در این موارد، گوگل، سایت‌های فراوانی را پیشنهاد می‌کند؛ اما کاربران غالبا سایت‌های موجود در صفحه اول را بررسی می‌کنند و کاربران کمی برای مشاهده سایت‌های به صفحات بعد مراجعه می‌کنند؛ بنابراین، اولین تفاوت سئو و sem در استراتژی‌های اجرا شده برای اینکه سایت در صفحه اول جستجو قرار بگیرد، است.

اما اصطلاح sem مفهومی جامع‌تر از سئو دارد و به معنی بازاریابی موتورهای جستجو است؛ بنابراین، sem می‌تواند تمام استراتژی‌ها و تکنیک‌های سئو را پوشش دهد اما سئو کمی محدودتر عمل می‌کند.

دومین تفاوت سئو و sem این است که بازاریابی موتورهای جستجو نیازمند استفاده از استراتژی‌های سئو است؛ اما برای بهینه‌سازی موتور جستجو اجرای استراتژی‌های sem ضروری نیست.

 

استراتژی‌های seo و sem

 

استراتژی seo و Sem

 

شاید اصلی‌ترین تفاوت سئو و sem به بخش استراتژی مربوط باشد.

سئو بر استفاده از کلمات کلیدی، محتوای یونیک، عنوان جذاب، متا تگ‌های مناسب، تیتر و میان تیترهای جذاب و تصاویر جایگزین متن متمرکز است؛ اما در sem علاوه بر رعایت موارد بالا برای تولید محتوای منحصربه‌فرد، باید بر تبلیغات کلیکی، بازاریابی محتوایی، بازاریابی در شبکه‌های اجتماعی مختلف، ایمیل مارکتینگ و بهینه‌سازی نرخ تبدیل سایت تمرکز کند.

نکته مهم این است که اجرای تمام استراتژی‌ های sem برای بازیابی موتورهای جستجو ضروری نیست.

هر شرکت می‌تواند با توجه به نیاز خود، استراتژی مناسب را اجرا کند. تمرکز بر sem، مسیر موفقیت برای افزایش رتبه را کوتاه‌تر می‌کند؛ اما استفاده از اصول سئو برای افزایش رتبه زمان‌بر است.

صرفه‌جویی زمانی و سرعت بخشیدن به افزایش نرخ بازدید و رتبه سایت در موتور جستجو، مهم‌ترین تفاوت سئو و sem است که کاربران را به سمت بازاریابی موتور جستجو سوق داده است.

در ادامه بیان تفاوت سئو و sem باید به بخش هزینه اشاره کنیم. با یک مقایسه ساده متوجه می‌شوید که بازاریابی موتور جستجو بسیار کم‌هزینه‌تر از تبلیغات سنتی است؛ اما هزینه استفاده از سئو به‌مراتب کمتر از استراتژی‌های بازاریابی موتور جستجو است.

با توجه به اینکه برای دستیابی به هدف نهایی در سئو باید بسیار صبور باشید، برای شرکت‌های تجاری و برندهای بزرگ بهتر است که تمرکز خود را بر استراتژی‌های سئو قرار دهد؛ و از طریق بازاریابی موتور جستجو، رتبه سایت خود را افزایش دهند.

 

آموزش جزئی دیجیتال مارکتینگ

تفاوت‌های اساسی سئو و sem

در بخش بالا، تفاوت سئو و sem در استراتژی‌ها، نیاز زمانی و مالی بیان شد؛ اما تفاوت‌های این دو حوزه به این موارد محدود نمی‌شود.

بلکه تفاوت آن‌ها اساسی و پایه‌ای است. با استفاده از sem قادر خواهید بود ترافیک هدفمند بیشتری به‌سوی سایت خود هدایت کنید؛ اما سئو به شما کمک می‌کند تا در جستجوی ارگانیک به نتیجه بهتر دست پیدا کنید.

اساسی‌ترین تفاوت سئو و sem در روش‌های بکار رفته برای نمایش سایت در بالای لیست جستجوی گوگل است.

تمرکز سئو بر محتوا سبب می‌شود که به‌محض جستجوی کلمات کلیدی، گوگل سایت را در لیست نمایش قرار دهد؛ اما در sem می‌توانید با پرداخت هزینه و استفاده از تبلیغات پولی، سایت خود را به‌صورت برجسته در بالای هر لیست جستجویی به نمایش درآورید.

اما توجه داشته باشید که علیرغم تفاوت سئو و sem، این دو استراتژی نقطه مقابل یکدیگر نیستند. استفاده از بهینه‌سازی و بازاریابی موتورهای جستجو به‌عنوان مکمل می‌تواند عملکرد سایت را بهبود بخشد.

به عبارت ساده، اگر می‌خواهید سایت شما عملکردی موفق در حوزه تجارت آنلاین داشته باشد، باید نتیجه مثبتی در جستجوی ارگانیک داشته و از قابلیت نمایش در لینک‌های تبلیغاتی نیز استفاده کنید. به همین دلیل، هیچ‌یک از فعالان تجارت دیجیتال، استفاده از این دو اصل را به‌صورت مجزا توصیه نمی‌کنند.

پیشنهاد میکنیم دیگر مطالب سئو را نیز مشاهده کنید

 

اولویت انتخاب با کدام است: سئو یا sem؟

 

سئو یا sem

 

همان‌طور که بین تفاوت سئو و sem گفتیم، سئو بخش مقدماتی برای بازاریابی محتوا است. به عبارت ساده اگر اصول و استراتژی‌های سئو را انجام ندهید، بستر لازم برای انجام sem را در اختیار ندارید.

اولویت‌بندی به معنی برتری این دو روش نسبت به هم نیست، بلکه تعیین می‌کنید که در مقدمات کار باید چه مراحلی را انجام دهید.

توجه داشته باشید که بازاریابی موتور جستجو، بازاریابی محتوایی و ایمیلی و افزایش نرخ تبدیل بدون رعایت استراتژی‌های سئو امکان‌پذیر نیستند.

 

نتیجه‌گیری

افزایش رونق کسب‌وکارهای اینترنتی، اهمیت استفاده از سئو و sem برای بهینه‌سازی و بازیابی موتورهای جستجو را بیشتر می‌کند.

علیرغم وجود تفاوت سئو و sem در استراتژی‌های اجرایی، این دو روش مکمل یکدیگر هستند و استفاده از آن‌ها به‌صورت مجزا نمی‌تواند موفقیت سایت را تضمین کند.

استفاده از سئو زمان‌بر است اما اگر بتوانید محتوای عالی را با بازاریابی ایمیلی، بازاریابی محتوایی و تبلیغات کلیکی ترکیب کنید، موفقیت سایت شما در افزایش نرخ بازدید و افزایش رتبه چشمگیر می‌شود.

برای تضمین موفقیت سعی کنید اولویت‌بندی را به‌درستی انجام دهید. برای انجام سئو شما هیچ هزینه‌ای را به‌صورت مستقیم به گوگل نمی‌پردازید. پس بهتر است در اوایل کار تمرکز خود را بر روی تولید محتوا و استراتژی‌های سئو قرار دهید.

پس از آنکه سایت شما در صفحه اول گوگل قرار گرفت، برای دستیابی به رتبه بالاتر و افزایش نرخ بازدید و کسب درآمد بیشتر به سراغ استفاده از استراتژی‌های sem بروید.

منبع :cutt.ly clck

نتیجه گیری

30%
تخفیف

آموزش تبلیغ نویسی دوره از صفر تا استادی | فرصت

بدون امتیاز 0 رای
343,000 تومان
118
343,000 تومان
30%
تخفیف

دوره آموزش تبلیغات گوگل ادز (google ads)

بدون امتیاز 0 رای
483,000 تومان
31
483,000 تومان
30%
تخفیف

دوره آموزش تحقیقات بازار (۲۰۲۲)

بدون امتیاز 0 رای
203,000 تومان
4
203,000 تومان

دیدگاهتان را بنویسید

مشاوره رایگان سئو

۱۰ الی ۲۰ دقیقه مشاوره ٰرایگان برای رسیدن به رتبه های برتر گوگل