اصول سئو محتوا چیست؟ 8 گام اصلی سئو محتوا

قدم نهم سئو

نویسنده : محمد صلواتی

زمان یادگیری : ۱۵ دقیقه

مسیر یادگیری سئو : قدم نهم

در قدم نهم از محتوا های آموزش سئو رایگان آکادمی فرصت ، می خواهیم به سئو محتوا که یکی از مهم ترین قسمت های سئو داخلی است بپردازیم، پس با ما همراه باشید.

محتوای با کیفیت، یکی از سه عامل اصلی گوگل برای رتبه دهی

اگر محتوا را از سایت ها فاکتور بگیریم، مخاطب با صفحاتی خالی که نه متن دارند نه ویدیو و نه تصویر رو به رو میشود.

پس هر سایتی پس از اینکه از نظر ظاهری باید زیبا و جذاب باشد ، نیاز دارد که محتوای خوب و با کیفیتی داشته باشد تا مخاطب را درگیر کند ، در سایت نگه دارد و در نهایت به فروش برسد.

اما آیا هر محتوایی به درد کاربر میخورد؟ و نیاز او را رفع می کند؟

اگر کمی در وب به جستجو بپردازید متوجه تعداد زیادی از محتوا های کپی ، دست چندم و بی کیفیت (محتوا هایی که مشخص نیست برای ربات ها نوشته شده اند یا انسان ها! ) می شوید.

همانطور که در مقالات پیشین گفتیم، گوگل هم یک کسب و کار است و جلب رضایت مخاطبش بسیار مهم است، پس همیشه سعی میکند محتوا های با کیفیت و مرتبط را به کاربر نشان دهد، محتوایی که یونیک باشد (کپی نباشد) ، کامل و جامع باشد (طولانی باشد) ، بتواند نیاز کاربر را به طور کامل رفع کند (مرتبط باشد) و در نهایت سئو شده باشد.

سئو چیست؟

در این مقاله ، اصول سئو محتوا را در 8 بخش به شما معرفی میکنیم.

اما قبل از آن بهتر است بگوییم که ما انواع مختلفی از محتوا را داریم (مانند تصویر ، ویدیو ، صوت و …) اما تمرکز اصلی گوگل روی متن هاست، چراکه بهتر می تواند متن ها را بررسی کند و تشخیص دهد کدام محتوای متنی نیاز کاربر را برطرف می کند؛ به همین دلیل است که قسمت بلاگ یا مقالات ، قسمتی مهم در سایت های بزرگ و پر بازدید می باشد.

اما نوشتن یک محتوا و انتشار آن روی سایت ، بدون اینکه آن محتوا بهینه باشد دردی را دوا نمی کند.

محتوای سئو نشده را کسی نمی بیند!

حتی اگر شما تمام فاکتور هایی که باعث می شوند یک محتوا با کیفیت باشد را رعایت کرده باشید ، باز هم ممکن است محتوای شما رتبه ای در موتور های جستجو نگیرد.

به این دلیل که گوگل نتوانسته تشخیص دهد موضوع این محتوا چیست و به درد چه کاربرانی می خورد، برای این کار ما باید اصول سئو محتوا را که در ادامه گفته می شود رعایت کنیم تا اصطلاحا محتوای مان بهینه شود.

اهمیت سئو محتوا در اینجا مشخص میشود، اینکه حتی اگر بهترین و با کیفیت ترین محتوا را داشته باشید اما به درستی آن را سئو نکرده باشید گوگل نمی تواند بفهمد که این محتوا نیاز چه کسانی را رفع می کند و به همین دلیل آن را در رتبه های برتر خود به مخاطب معرفی نخواهد کرد و محتوای شما دیده نمی شود.

اصول سئو محتوا چیست؟ چگونه یک محتوا را سئو کنیم؟

سئو محتوا یعنی به گوگل بفهمانیم محتوای ما در چه زمینه ای هست و چه نیازی را از کاربر رفع میکند.

پس از اینکه تحقیقات کلمه کلیدی مان را انجام دادیم و صفحات مربوطه را ساختیم، در مرحله بعد نیاز داریم که در آن صفحات محتوای مان را قرار دهیم و آن محتوا را بر روی کلمات مد نظر سئو کنیم.

1- بهینه سازی عنوان محتوا

اولین قسمتی از محتوا که ربات های گوگل با آن رو به رو میشوند، عنوان محتوا یا همان title tag می باشد، ما هم نخست به سراغ بهینه کردن عنوان صفحه می رویم.

یک عنوان بهینه و سئو شده باید مطابق با موارد زیر باشد :

  1. طول مناسبی باید داشته باشد (حدود 60 کاراکتر)
  2. دارای کلمه کلیدی باشد
  3. جذاب باشد تا مخاطب روی آن کلیک کند

2- بهینه سازی توضیحات متا

در این بخش از اصول سئو محتوا به بررسی توضیحات متا می پردازیم. در واقع متا دیسکریپشن توضیحاتی یکی دو خطی در باره ی محتوا است که در سرپ گوگل به نمایش در می آید، توضیحات متا یا متا دسکریپشن باید :

  1. توضیحی کوتاه و خلاصه در باره ی محتوا باشد (می تواند قسمتی از محتوا باشد)
  2. جذاب باشد تا مخاطب روی آن کلیک کند
  3. دارای کلمه کلیدی باشد (بهتر است ابتدای متن قرار گیرد)

3- قرار دادن عبارت کلیدی در پاراگراف اول

یکی دیگر از مواردی که در سئو ی محتوا وجود دارد، استفاده از عبارت کلیدی در جملات آغازین محتوا می باشد.

چراکه پاراگراف اول هر محتوا قطعا مهم ترین قسمت محتواست و خواننده با خواندن آن می تواند متوجه شود که موضوع آن متن چیست.

به همین دلیل ما باید عبارت کلیدی مان را در پاراگراف اول محتوای مان قرار دهیم ، هر چقدر که عبارت کلیدی ما به آغاز متن نزدیک تر باشد بهتر است.

4- قرار دادن عبارت کلیدی در یو آر ال

از مهم ترین اصول سئو محتوا انتخاب یو آر ال است. آدرس URL پیوند های یکتایی هستند که برای هر صفحه وجود دارند، این آدرس ها را می توان به شکل های مختلفی نوشت اما بهترین نوع نوشتن یو ار ال ، روش زیر است که کلمه کلیدی به صورت فارسی یا انگلیسی در آدرس وجود داشته باشد.

https://forsatedu.com/edu-seo-free

یا

https://forsatedu.com/آموزش-رایگان-سئو

نگران نباشید ، ربات های گوگل کاملا معنی و مفهوم کلمات را متوجه می شوند، پس اگر کلمه کلیدی را به صورت فارسی در یو ار ال قرار دهید هیچ مشکلی پیش نخواهد آمد، هرچند که از نظر بصری نوشتن آدرس به زبان انگلیسی بهتر است.

5- تکرار عبارت کلیدی در متن

یکی از مباحث بر انگیز در سئوی محتوا همین مورد تکرار عبارت کلیدی در متن بوده است، اگر یک محتوا برای عبارت “اخذ اقامت تحصیلی کانادا” نوشته شده باشد، قاعدتا این عبارت به شکل های مختلف در سرتاسر متن تکرار می شود.

اما برخی از این موضوع سو استفاده کرده و کلمه کلیدی را بیش از حد در متن شان آوردند، همین موضوع باعث شد که گوگل الگوریتم پاندا را برای بررسی محتوا منتشر کند.

پس تکرار یک عبارت کلیدی مهم نیست بلکه ، آن عبارت باید به مقدار درست (نه زیاد و نه کم) در محتوای تکرار شود.

این میزان درست بستگی به تعداد واژه های محتوا دارد، به طور مثال برای 1000 کلمه متن، تکرار 3 مرتبه کلمه کلیدی مناسب می باشد.

6- قرار دادن عبارت کلیدی در هدینگ ها (تگ های H2 , H3)

در هر متنی می توانیم از تگ های H1 تا H6 به ترتیب اهمیت استفاده کنیم و استفاده از این تگ ها یکی از مهم ترین اصول سئو محتوا است.

تگ H1 همان عنوان ما می باشد که در باره اش توضیح کامل دادیم، اما نباید از دیگر سر تیتر ها غافل شد و باید متناسب با متن مان و تعداد کلمات از این تگ های h استفاده کنیم.

قرار دادن عبارت کلیدی در سرتیتر ها (مخصوصا تگ H2 ) برای بهینه سازی محتوا ضروری است، البته که ما نمی توانیم در تمام تگ های H2 , H3 از کلمات کلیدی مان استفاده کنیم، اما تا جای ممکن استفاده کردن از آنها میتواند مفید باشد.

7- سئوی تصاویر

نکته ای که طی آپدیت های اخیر گوگل متوجه شدیم، این است که توجه ویژه ای به رسانه هایی همچون تصاویر و ویدیو در محتوا شده است.

به طوری که محتوا هایی که دارای تصاویر یونیک و همچنین ویدیو هستند امتیاز بیشتری را از موتور های جستجو دریافت می کنند ، تا محتوا هایی که فقط دارای متن هستند.

اما در بهینه سازی تصاویری که در محتوا قرار میگیرد چند نکته وجود دارد :

  1. تصاویر یونیک باشد (کپی نباشند)
  2. جذاب و با کیفیت باشند
  3. حجم شان بهینه شده باشد
  4. از عبارت کلیدی در تگ آلت تصاویر استفاده شود

8- لینک های داخلی و خارجی

یکی دیگر از مواردی که باید به عنوان اصول سئو محتوا بررسی شود وجود لینک ها در متن محتوا می باشد؛ این لینک ها می تواند به صفحات دیگر سایت خودمان باشد (که به آن لینک داخلی می گویند) یا صفحاتی از سایت های دیگر (لینک های خارجی محتوا).

وجود هر دو نوع لینک در متن محتوا ضروریست، تنها نکته ی مهم این است که با کلمه کلیدی تان لینکی به صفحات دیگر ندهید.

نتیجه گیری

از این مطلب دانستیم که هر صفحه به محتوا نیاز دارد و بهترین نوع محتوا برای ربات های گوگل ، محتوا های متنی هستند.

نوشتن یک متن با کیفیت و جامع می تواند ما را کمک کند که درعبارت مد نظر مان در گوگل رتبه بگیریم.

البته این محتوا باید سئو شده باشد، باید به گوگل بفهمانیم که این متن برای چه کسانی نوشته شده و نیاز چه افرادی را رفع می کند.

قطعا اگر اصول سئو محتوا در کنار دیگر موارد بررسی سئو تکنیکال و خارجی قرار گیرد ،می تواند شما را به جایگاه های نخست موتور جستجو برساند.

مشاوره رایگان سئو

۱۰ الی ۲۰ دقیقه مشاوره ٰرایگان برای رسیدن به رتبه های برتر گوگل