بلاگ

هک رشد چیست ؟ تنها با چند گام رشد کسب و کار خود را سریع کنید (2022)

اصول بازاریابی دیجیتال
30%
تخفیف
0
630,000 تومان
مینی دوره طراحی بیزنس پلن
100%
تخفیف
22
200000 – رایگان!
اصول بازاریابی دیجیتال
100%
تخفیف
هک رشد چیست

فهرست مطالب

 

هک رشد چیست ؟

اگر در زمینه‌ی رشد بیزینس‌های اینترنتی فعالیت می‌کنید و یا دارای یک بیزینس اینترنتی هستید؛ حتما تابه‌حال کلمه‌ی هک رشد را بارها شنیده‌اید. همه‌ی استارتاپ‌ها دوست دارند سریع گسترش یابند بنابراین از هک رشد استفاده می‌کنند. شاید برای شما سوال باشد که هک رشد چیست؟ تفاوت بازاریابی و هک رشد چیست؟ اصول و تکنیک‌های هک رشد چیست؟ و سوالاتی از این قبیل. ما در این مطلب به تمام سوالات شما پاسخ خواهیم داد.

 

در ابتدا باید بدانیم که هک رشد چیست؟

هک رشد مجموعه‌ای از بازاریابی، پایش مستمر اطلاعات آماری و استفاده از تکنولوژی است که در میان بازاریاب‌ها رواج یافته است. هکر رشد فردی است که برای افزایش مشتریان یک بیزینس، استراتژی‌های مختلفی طراحی می‌کند.

 

پیدایش هک رشد:

شاید از خود بپرسید که هک رشد چیست و از چه زمانی پدید آمده است؟ شروع استفاده از هک رشد مربوط به دره سیلیکون که در حومه‌ی کالیفرنیا قرار دارد، می‌باشد اما امروزه هک رشد به یکی از استراتژی‌های رشد بیزینس تبدیل شده است.

امروزه اکثر برندهای بزرگ به‌دنبال استفاده از هک رشد هستند. استارتاپ‌ها به‌دلیل بودجه کمی که برای انجام تبلیغات دارند، می‌توانند با استفاده از هک رشد از بیزینس‌های بزرگی که هزینه‌ی زیادی برای تبلیغات می‌پردازند پیشی بگیرند. استفاده از کلمه «هک» در واژه‌ی هک رشد استعاره از سریع‌ و ارزان بودن این روش می‌باشد.

 

چرا شرکت‌های بزرگ به‌دنبال هک رشد هستند؟

حالا که متوجه شدید هک رشد چیست؟ لازم است بدانید که مزیت هک رشد چیست و چرا شرکت‌های بزرگ به آن علاقه‌ی زیادی دارند. اغلب شرکت‌ها، هک رشد را یکی از بهترین استراتژی‌ها برای گسترش کسب‌وکارها می‌دانند.

زیرا در هک رشد برای پیشی گرفتن از رقیبان خود باید انعطاف‌پذیر باشید و برای اینکه فرصت‌ها را ازدست ندهید، باید سریع عمل کنید علاوه‌بر‌آن باید به اطلاعات آماری توجه ویژه‌ای داشته باشید تا پولتان را برای کارهای بیهوده، صرف نکنید.

 

هک رشد چیست

تفاوت‌ بازاریابی و هک رشد:

ممکن است از خود بپرسید که تفاوت‌های میان بازاریابی و هک رشد چیست؟ تشخیص تفاوت‌های هک رشد و بازاریابی برای اکثر مردم گیج‌کننده است. پنج تفاوت اساسی میان بازاریابی و هک رشد وجود دارد که در زیر به آن می‌پردازیم:

 

۱-در هک رشد باید تمام بخش‌های بازاریابی مدنظر قرار گیرد اما در بازاریابی بیشتر دیده‌شدن و افزایش میزان ترافیک ورودی به سایت موردتوجه قرار می‌گیرد.

۲-در هک رشد راه‌های زیادی بررسی می‌شود تا کارآمدترین روش پیدا شود اما در بازاریابی تمرکز فقط روی یک استراتژی می‌باشد.

۳-در هک رشد به اطلاعات آماری توجه بسیاری می‌شود اما در بازاریابی این کار کمتر انجام می‌شود.

۴-در هک رشد از مهارت‌هایی مانند برنامه‌نویسی، خودکارسازی و… استفاده می‌شود اما در بازاریابی اینگونه نیست.

۵-در هک رشد به طور پیوسته ارتقای محصول بررسی می‌شود و به بازخورد مشتری توجه می‌شود اما در بازاریابی اینطور نیست.

 

 

هفت روش هک رشد با الگو قراردادن دراپ باکس:

در ادامه به این سؤال پاسخ خواهیم داد که استفاده‌ی دراپ باکس از هک رشد چیست؟

یکی از روش‌های هک‌ رشد ایجاد انگیزه‌ در کاربران برای ارجاع این انگیزه به دیگران می‌باشد. این انگیزه ممکن است با ارائه‌ی رایگان محصولات تبلیغاتی یا استفاده از یک مدت مشخص خدمات برند باشد. مثال دیگر، استفاده از badgeها است که در کدنویسی سایت جاگذاری شده‌اند.

دراپ باکس این تکنیک‌ها را با ارائه‌ی محصولات خود ترکیب نموده است و سبب رشد بیزینس خود با کمک تبلیغات دهان‌به‌دهان شده است.

این شرکت محبوب فضای ذخیره‌سازی ابری ارائه می‌دهد.

درادامه برخی از تکنیک‌های هک‌ رشد دراپ باکس را توضیح خواهیم داد.

 

۱-لینک ثبت نام را در صفحه اصلی قرار دهید:

در اولین ورود بازدیدکنندگان به ‌سایت Dropbox (سرویس ذخیره‌سازی ابری اطلاعات) یک طراحی ظاهری ساده می‌بینند که راه را برای توجه بیشتر به محصولات Dropbox هموار می‌کند.

۲-فرآيند آسان ثبت نام

تعداد گزینه‌های موجود در صفحه اصلی سایت دراپ باکس محدود است. اینگونه به‌نظر می‌رسد که سایت دراپ باکس می‌داند بازدیدکنندگان تنها برای ثبت‌نام به سایت مراجعه کرده‌اند. ثبت‌نام در چند مرحله و به‌سادگی انجام پذیر است. کاربران حتی با کمک نرم‌افزار دسکتاپ و حتی بدون مرورگر وب نیز می‌توانند در دراپ باکس ثبت‌نام کند.

هک رشد چیست

 

۳-از سیستم دعوت دوستان استفاده کنید:

در سایت دراپ باکس می‌توانید با دعوت کردن از افراد فضای ذخیره‌سازی اضافی دریافت کنید به این صورت که:

حساب‌های پایه با دعوت هر نفر، 500 مگابایت تا حداکثر 16 گیگابایت حافظه اضافی دریافت می‌کنند.

حساب‌های حرفه‌ای با دعوت هر نفر، 1 گیگابایت تا حداکثر 32 گیگابایت حافظه اضافی دریافت می‌کنند.

 

۴-از رسانه‌های اجتماعی استفاده کنید:

برخی از شبکه‌های اجتماعی مانند فیس بوک از طریق راه‌هایی مانند اجرای ویژه‌برنامه‌های مخصوص کاربران فیسبوک، مخاطبان را به لایک‌کردن ترغیب می‌کنند.

داپ باکس نیز این روشهای انگیزشی را با شیوه‌ای متفاوت‌ انجام می‌دهد بعنوان نمونه دراپ باکس با هر فالوو در توییتر و وصل شدن به دراپ باکس، به هر کاربر 125 مگابایت فضای ذخیره‌سازی اضافه هدیه می‌دهد.

دراپ باکس کاربران را به استفاده و برقراری ارتباط در فیسبوک و توییتر تشویق می‌کند. با این کار فرصتی برای تبلیغ محصولات موجود در دراپ باکس، در این شبکه‌ها نیز فراهم می‌شود.

 

۵-از فضایی برای اشتراک‌گذاری ساده و آسان استفاده کنید:

دراپ باکس، امکان اشتراک‌گذاری ساده و آسان فایل‌ها را فراهم می‌کند. در هنگام استفاده از این پلتفرم هم فرستنده و هم گیرنده احساس راحتی خواهند کرد. کاربران برای اشتراک‌گذاری یک گالری، تنها لازم است که یک لینک را کپی نمایند.

 

۶-مسابقه‌ی دراپ کوئست طراحی کنید:

Dropquest مسابقه‌ای است که ازطریق دراپ باکس برگزار می‌گردد و کاربران در این مسابقه پازل‌های مختلف را حل می‌کنند. کسانی که پازل را حل کنند و جزو 176 نفر برتر باشند، بعنوان جایزه فضای ذخیره‌سازی دریافت خواهند کرد. اطلاعیه اینگونه مسابقات لایک‌ها و توییت‌های فراوانی را به دنبال خواهد داشت.

 

۷-در دراپ باکس امکان دسترسی ازطریق چند دستگاه یا پلتفرم وجود دارد:

در دراپ باکس به‌دلیل ماهیت محصول امکان استفاده از چندین سیستم‌عامل فراهم شده است. لازم است کاربران دراپ باکس از هر کجا و در هر ساعت از شبانه‌روز به محصولات خود دسترسی لازم را داشته باشند. به گفته مدیرعامل این شرکت، در دسترس‌بودن در همه‌جا برای این پلتفرم بسیار مهم می‌باشد.

هک رشد چیست

شروع هک رشد بیزینس:

شاید برای شما هم سوال باشد که مراحل هک رشد چیست؟ اولین گام برای هک رشد چیست؟

گام نخست: باید محصول خود را تولید و ارزیابی کنید تا ببینید مردم تمایلی به خرید آن دارند. این کار به شما کمک می‌کند با جمع‌آوری اطلاعات خریدار (پرسونای مخاطب) را پیدا کنید و براساس این پرسونا تاکتیک‌های هک رشد را بکار ببرید.

 

گام دوم: محصول موردنظر خود را بازه‌های زمانی منظم به‌روز کنید و بازخورد آن را بسنجید و میزان موفقیت آن را بررسی کنید. تست‌های A / B، تکنیک‌های بهینه‌سازی تبدیل و… برای ایجاد یک استراتژی موفق هک رشد، دارای اهمیت هستند.

هک رشد چیست

گام سوم:از روش‌های هک رشد استفاده کنید:

شاید در ذهن  شما هم این سؤال ایجاد شده باشد که اصول و تکنیک‌های هک رشد چیست؟ اکثر تکنیک‌های هک رشد در سه بخش اصلی بازاریابی محتوا، محصول و تبلیغات قرار می‌گیرند.

از میان این سه روش، بازاریابی محتوا روشی کم‌هزینه برای افزایش فروش محصول شما می‌باشد.

بازاریابی محتوا شامل موارد زیر می‌باشد:

 

۱.طراحی سایت و انتشار محتوای مفید

۲.وبلاگ نویسی

۳.تولید محتوا در شبکه‌های اجتماعی

۴.ارائه‌ی کتاب‌های الکترونیکی

۵.پادکست

۶.برگزاری وبینار و مسابقه

۶.نقدوبررسی محصول توسط وبلاگ‌نویسان

۷.اینفلوئنسر مارکتینگ

۸.ایمیل مارکتینگ

۹.بهبود رتبه‌ی محتواهای سایت با سئو

۱۰.و…

برای دیدن صفحه ی آموزش سئو کلیک کنید.

بازاریابی محصول نیز تکنیک‌هایی برای افزایش جذابیت و فروش محصول است. تکنیک‌های بازاریابی محصول شامل موارد زیر است:

 

۱.تکنیک FOMO یا ترس از دست‌دادن

۲.تکنیک پردازش کاربر یا onboarding

۳.تکنیک‌های انگیزشی مانند امتیاز در ازای دعوت دوستان

۴.تکنیک همکاری در فروش

۵.و…

 

هکرهای رشد علاوه بر سه روش گفته شده می‌توانند از روش‌های تبلیغات اجتماعی و تبلیغات کلیکی گوگل نیز در راستای رشد کسب‌وکار استفاده نمایند.

 

هک رشد چیست

آیا هک رشد جایگزینی برای دیجیتال مارکتینگ است؟

هک رشد جایگزین مناسبی برای بازاریابی دیجیتال نمی‌باشد. اگرچه دیجیتال مارکتینگ و هک رشد دو روش مستقل هستند، اما با یکدیگر ارتباط مستقیم دارند. تأکید هر روش بر آزمون‌وخطا، خلاقیت و بررسی تحقق اهداف می‌باشد که این موضوع نشان‌دهنده‌ی مکمل‌بودن آنها می‌باشد. به بیان ساده‌تر بازاریابی و هک رشد دارای اصول یکسانی هستند.

اصلی‌ترین تفاوت بازاریابی و هک رشد چیست؟ اصلی‌ترین تفاوت این دو روش در اهداف آن‌ها می‌باشد. یک بازاریاب از نرخ تعامل برای بررسی یک هدف مانند آگاهی از برند استفاده می‌کند درحالیکه یک هکر رشد افزایش اشتراک‌گذاری در شبکه‌های اجتماعی را هدف قرار می‌دهد.

 

 

در پایان لازم است بدانید که هک رشد برای این منظور ایجاد شد که کسب‌وکارها تمایل داشتند با سرمایه‌گذاری کم، سود زیاد کسب کنند. انسان‌ها هرروز هوشمندتر می‌شوند بنابراین روش‌هایی که امروزه مؤثر است شاید با گذشت زمان چندان مؤثر نباشد.

 

برای بالا بردن فالوور اینستاگرام چکار کنیم؟(2022)
30%
تخفیف

آموزش تبلیغ نویسی دوره از صفر تا استادی | فرصت

بدون امتیاز 0 رای
343,000 تومان
118
343,000 تومان
30%
تخفیف

دوره آموزش تبلیغات گوگل ادز (google ads)

بدون امتیاز 0 رای
483,000 تومان
31
483,000 تومان
30%
تخفیف

دوره آموزش تحقیقات بازار (۲۰۲۲)

بدون امتیاز 0 رای
203,000 تومان
4
203,000 تومان

دیدگاهتان را بنویسید

مشاوره رایگان سئو

۱۰ الی ۲۰ دقیقه مشاوره ٰرایگان برای رسیدن به رتبه های برتر گوگل