بلاگ

معرفی 3 تفاوت اساسی سئو کلاه سفید و کلاه سیاه | آکادمی فرصت

اصول بازاریابی دیجیتال
30%
تخفیف
0
630,000 تومان
مینی دوره طراحی بیزنس پلن
100%
تخفیف
22
200000 – رایگان!
اصول بازاریابی دیجیتال
100%
تخفیف
سئو کلاه سفید و کلاه سیاه

فهرست مطالب

تفاوت سئو کلاه سفید و سئو کلاه سیاه

سئو برای دستیابی به اهداف اصلی خود یعنی ارتقای رتبه سایت در موتورهای جستجو از ابزار و روش‌های مختلف استفاده می‌کند. سئو کلاه سفید و کلاه سیاه دو روش عمده‌ای هستند که در سئو بکار می‌روند.

اجرای این دو روش با یکدیگر تفاوت‌های اساسی دارد؛ بنابراین سعی کردیم در این مقاله به معرفی هر یک از این روش‌ها و بررسی تفاوت سئو کلاه سفید و کلاه سیاه بپردازیم.

برای دیدن صفحه ی آموزش سئو رایگان کلیک کنید.

تفاوت سئو کلاه سفید و کلاه سیاه چیست؟

اجرای موثر سئو به آشنایی با روش‌های مختلف آن وابسته است؛ زیرا انتخاب مناسب پس از شناخت کافی در این حوزه به دست می‌آید.

سئو کلاه سفید و کلاه سیاه دو روشی هستند که برای افزایش نرخ بازدید سایت می‌توانید بکار ببرید. اصول اجرایی این دو روش متفاوت است.

این تفاوت نمی‌تواند دلیل برتری یک روش بر روش دیگر باشد؛ اما برای انتخاب روش هوشمندانه آشنایی با تفاوت سئو کلاه سفید و کلاه سیاه راهگشا است.

سئو

سئو کلاه سفید

توجه به نیاز مخاطب اصل اساسی این روش برای ارتقای رتبه در موتورهای جستجو است. تمرکز اصلی در این روش بر تولید محتوای ارزشمند، کاربردی و مخاطب پسند است.

در تکنیک کلاه سفید، وب‌سایت‌ها سعی می‌کنند به‌صورت کاملا عادلانه با اتکا به توانایی خود در جذب مخاطب، با یکدیگر به رقابت بپردازند؛ بنابراین، آن‌ها به‌صورت مستقل، برتری خود را به سایر رقبا اثبات خواهند کرد.

یکی از موارد مهم در سئو، استفاده از متا تگ است. متا تگ، توضیح مختصری است که کاربر پس از جستجوی کلمه کلیدی و نمایش لینک‌ها و سایت‌های مختلف می‌تواند در قسمت زیر هر لینک مشاهده کند.

سبک نوشتار متا تگ‌ها در جذب مخاطب موثر است؛ اما در سئو کلاه سفید، محتویات متا با کلمات همخوانی داشته و چکیده مختصری از آن است.

سئو کلاه سفید

سئو کلاه سیاه

شاید ساده‌ترین تفاوت سئو کلاه سفید و کلاه سیاه در نام‌گذاری آن‌ها باشد. که این نام‌گذاری ناشی از شیوه اجرای اصول سئو و میزان پایبندی آن‌ها به قوانین گوگل است.

در تکنیک کلاه سیاه پایبندی بسیار کمی به قوانین گوگل وجود دارد. به عبارت ساده، مدیران سایت‌های مختلف به کمک روش‌های غیراخلاقی و ناعادلانه، مسیر ارتقای رتبه خود را هموار می‌کنند.

اما انتخاب روش‌های غیراخلاقی به معنی عدم موفقیت در دستیابی به هدف نیست. در برخی موارد، استفاده از تکنیک کلاه سیاه نتیجه ایده آل و بسیار سریع‌تری دارد.

دومین تفاوت سئو کلاه سفید و کلاه سیاه در نگارش محتوا است.

همان‌طور که گفتیم محتوا در سئو کلاه سفید مخاطب محور است؛ اما در تکنیک کلاه سیاه برای اینکه محتوا بتواند رتبه بالاتری کسب کند، خواست موتورهای جستجو را بر نیاز مخاطب مقدم قرار می‌دهد.

بعلاوه، در این روش سعی می‌شود از روش‌های مختلف برای فریب مخاطب استفاده شود. بکارگیری روش Cloaking و همچنین روش Doorway pages دو نمونه از تکنیک‌های فریب کاربر در سئو کلاه سیاه هستند.

سئو کلاه سیاه

سومین تفاوت سئو کلاه سفید و کلاه سیاه این است که در تکنیک کلاه سیاه برای حذف رقبا، صفحات یا سایت‌های آن‌ها هک می‌شود.

تغییر محتوا یا عدم رعایت قوانین سئو، استفاده از متن‌های کپی مهم‌ترین مواردی است که پس از هک صفحات به‌منظور حذف رقبا انجام می‌شود. تفاوت دیگری که در تکنیک کلاه سیاه وجود دارد استفاده از متن‌هایی در متا تگ است که هیچ تناسب و همخوانی با محتوای سایت ندارد.

هدف اصلی از این کار، کشاندن مخاطب به صفحه سایت و افزایش نرخ بازدید است.

 

کدام تکنیک بهتر است: سئو کلاه سفید یا سئو کلاه سیاه؟

هدف ما از بیان تفاوت سئو کلاه سفید و کلاه سیاه، انتخاب تکنیک برتر نیست.

بلکه می‌خواهیم مزایا و معایب هر یک از این تکنیک‌ها را بشناسید.

با عواقب و پیامدهای ناشی از اعمال هریک از آن‌ها آشنا شوید؛ و با توجه به همه موارد، تکنیک مناسب را انتخاب کنید. ممکن است استفاده از مسیر منصفانه و قانونی برای تحقق اهداف تجاری کمی زمان‌بر باشد، اما ریسک آن کمتر است.

می‌دانید که مهم‌ترین تفاوت سئو کلاه سفید و کلاه سیاه در پایبندی و عدم پایبندی به قوانین گوگل است.

 

تکنیک کلاه سیاه ممکن است مدت زمانی کوتاه شما را در بالای لیست موتورهای جستجو قرار دهد، اما مطمئن باشید تخلف شما پنهان نمی‌ماند.

پس ریسک استفاده از تکنیک کلاه سیاه بسیار بالا است؛ زیرا در صورت تایید تخلف از قوانین، سایت شما بسته خواهد شد و هرگز اجازه فعالیت مجدد دریافت نخواهد کرد.

ممکن است سود آن وسوسه کننده باشد و تمایل کاربران برای استفاده از تکنیک‌های کلاه سیاه را افزایش دهد.

 

در این مواقع باید خود را به چالش بکشید: آیا سود آنی، اضطراب و جریمه را به سود ماندگار و آرامش خاطر ترجیح می‌دهید؟

با توجه به تفاوت سئو کلاه سفید و کلاه سیاه به خوبی می‌دانید که استفاده از روش‌های قانونی برای دریافت سود زمان‌بر بوده اما سود حاصل از آن‌ها ماندگار است. بعلاوه هیچ خطر مسدودسازی دائمی نیز سایت شما را تهدید نخواهد کرد.

پیش از انتخاب تکنیک مناسب، بر نقاط قوت و ضعف خود و معایب هر یک از این روش‌ها متمرکز شوید.

سئو کلاه سفید یا سئو کلاه سیاه؟

سئو خاکستری چیست؟

نتیجه‌گیری

تولید محتوا و رعایت اصول سئو برای ارتقای رتبه سایت و دستیابی به سود مالی ضروری است.

برای تحقق این هدف، آشنایی با تکنیک‌های اجرای اصول سئو ضروری است.

برخی کاربران تمایل دارند مسیر شفاف و قانونی را برای افزایش نرخ بازدید خود استفاده کنند.

در نقطه مقابل افرادی قرار دارند که حاضرند با استفاده از هر روش ناعادلانه‌ای رتبه و نرخ بازدید خود را ارتقا دهند. تفاوت دیدگاه کاربران سبب پیدایش تکنیک کلاه سفید، کلاه سیاه و کلاه خاکستری برای اجرای اصول سئو شده است.

اصلی‌ترین تفاوت سئو کلاه سفید و کلاه سیاه در میزان پایبندی آن‌ها به قوانین گوگل است.

تکنیک کلاه سفید، از روش‌های قانونی مانند تقویت قدرت نویسندگی، تمرکز بر یافتن عنوان و کلمات کلیدی مناسب، استفاده از لینک داخلی و دریافت لینک خارجی، نوشتن متا تگ‌های متناسب با متن محتوای اصلی و … برای دستیابی به جایگاه بالاتر در لیست جستجوی گوگل استفاده می‌کند؛ اما تکنیک کلاه سیاه بر یافتن راهی برای دور زدن قوانین گوگل و تقلب متمرکز شده است.

30%
تخفیف

آموزش تبلیغ نویسی دوره از صفر تا استادی | فرصت

بدون امتیاز 0 رای
343,000 تومان
118
343,000 تومان
30%
تخفیف

دوره آموزش تبلیغات گوگل ادز (google ads)

بدون امتیاز 0 رای
483,000 تومان
31
483,000 تومان
30%
تخفیف

دوره آموزش تحقیقات بازار (۲۰۲۲)

بدون امتیاز 0 رای
203,000 تومان
4
203,000 تومان

دیدگاهتان را بنویسید

مشاوره رایگان سئو

۱۰ الی ۲۰ دقیقه مشاوره ٰرایگان برای رسیدن به رتبه های برتر گوگل